To był rok 2018 cz. 4

PAŹDZIERNIK
Przy okazji urodzin Katowic (połowa września) Marcin Krupa, prezydent tego miasta, nagrodził kilkoro twórców nagrodami w dziedzinie kultury. Wśród wyróżnionych znalazł się siemianowiczanin z dziada pradziada Józef Skrzek.
Józef Franciszek Skrzek urodzony w 1948 roku w Siemianowicach Śląskich-Michałkowicach – polski multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor. Od najmłodszych lat pobierał lekcje gry na fortepianie. W 1967 ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu (drugi instrument – skrzypce). Założył zespół SBB. Jest autorem wielu kompozycji, także katowickich.
„2 października uczniowie Zespołu Szkół COGITO udali się na długo oczekiwaną wycieczkę do polskiego parlamentu , sponsorowaną przez panią poseł Bożenę Borys- Szopę.
Nasz pobyt w Sejmie rozpoczęliśmy od uczestnictwa w obradach parlamentu jako widownia. Dużym przeżyciem dla młodzieży było powitanie pani marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która z mównicy przywitała uczniów Zespołu Szkół Cogito z Siemianowic Śląskich. Było nam bardzo miło, bo posłowie przywitali nas gromkimi brawami’ – relacjonowała dla naszego portalu radna siemianowicka w jednocześnie nauczycielka tej szkoły Barbara Patyk–Płuciennik.
W niedzielę 7 października rozegrano kolejny PKO Silesia Marathon. To największa impreza w tej dyscyplinie sportu rozegrana w naszym regionie. Biegacze pełną trasę maratonu przemierzyli głównie w Katowicach, a następnie przez Siemianowice Śląskie udali się na Stadion Śląski w Chorzowie gdzie była meta.
Siemianowiccy abstynenci ze Stowarzyszenia Szafran świętowali 13 października w Willi Fitznera SCK swe 15 – lecie. Były nagrody dla tych, którzy zakładali klub, wspomnienia, ballady Okudżawy w wykonaniu członków Stowarzyszenia oraz łzy wzruszenia.
To świadectwo tego, że można żyć inaczej, można spędzać miło czas tylko przy kawie i ciastku i pamiętać nazajutrz o tym co się mówiło. Prezesem Szafrana jest Wojciech Mietła.
W październiku odbyły się wybory samorządowe. Urzędujący prezydent miasta, Rafał Piech wygrał w cuglach.
Wynik 83,64 procent jest imponujący w skali nie tylko regionu, ale i kraju. Daje to 22 706 głosów.
W wyborach Do Rady Miasta rekordowy wynik wśród nowych radnych zrobił Grzegorz Mól z KWW Rafał Piech SMS (1009 głosów), drugie miejsce przypadło Małgorzacie Gościniak, córce Andrzeja, doświadczonej radnej KO (876 głosów), a trzecie prezydent Rafał Piech SMS 901 głosów, który rzecz jasna zrezygnował ze sprawowania swego mandatu.
Nowy prezydent ma obecnie komfortową sytuację – jego własne ugrupowanie ma aż 10 mandatów, jeśli do tego doliczyć wsparcie Samorządowców 2018 z 3 mandatami oraz Anny Zasady–Chorab, a także solistę z SLD Adama Cebulę to przewaga w głosowaniach jest gwarantowana.
LISTOPAD
Wybory samorządowe przyniosły śląskim ugrupowaniom bolesną porażkę. O ile jednak w przypadku mało rozpoznawalnych, pozbawionych intelektualnego zaplecza i większego dorobku Ślonzoków Razem niepowodzenie nie jest żadnym zaskoczeniem, o tyle Śląska Partia Regionalna wypadła znacznie poniżej oczekiwań.
Działaczom popieranej przez RAŚ ŚPR nie udało się w stosunkowo krótkim czasie wypromować marki, zbudować jej rozpoznawalności. W efekcie śląskie głosy uległy rozproszeniu, a śląskich działaczy przez najbliższe pięć lat zabraknie w sejmiku województwa śląskiego – ocenił sytuację w wywiadzie dla naszego portalu lider RAŚ dr Jerzy Gorzelik.
8 listopada w siemianowickim Przedszkolu nr 9 „Pod Sosenką” (Osiedle Tuwim) odbyła się uroczystość wręczania nauczycielce z tej placówki Dagmarze Drabik nagrody za opracowanie koncepcji nowego pakietu edukacyjnego. Nagrodę stanowił czek na 5 tysięcy złotych.
Pani Dagmara zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie „Wokół przedszkola”. Jej praca pt. „Świat doświadczeń” w ocenie jury konkursu najlepiej oddaje potrzeby współczesnych przedszkolaków. Na jej podstawie wydawnictwo opracuje nowe publikacje dla dzieci – powiedział nam Jarosław Rybus, rzecznik prasowy wydawnictwa MAC Edukacja z Kielc, organizator konkursu.
Siemianowiczanina Leszka Naziemca, super-pływaka i super–morsa nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Przed nim kolejny cel – Antarktyda! Relacjonowaliśmy w listopadzie.
Najpierw dotrę, wraz z 12 innymi śmiałkami, do Punta Arenas na samym krańcu Argentyny. Stamtąd zabierze nas statek jak najdalej na południe, jak najbliżej Antarktydy. Kiedy dotrzemy do granicy wiecznych lodów i statek nie będzie mógł popłynąć, wtedy wyznaczymy trasę 1 kilometra. Tam będziemy się ścigać, w tych ekstremalnych warunkach, mówił w relacjach mistrz pływacki pracujący m. in. z młodzieżą UKS Wodnik w szkole sportowej na Bytkowie. Po osiągnięciu granicy lodów pływak zanurzył się w lodowatej wodzie i przepłynął zapowiedziany dystans.
Fabryka Elementów Złącznych SA wspólnie z Walcownią Rur Silesia SA obchodziły stulecie niepodległości Polski. 9 listopada 2018 r. odbyła się z tej okazji impreza sportowo – kulturalna. Jednym z wielu emocjonujących wydarzeń był niewątpliwie mecz piłki nożnej pomiędzy przedstawicielami WRS i FEZ którym górą okazały się popularne „śrubki” (FEZ).
Specjalnie na tę okazję uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 z oddziałami integracyjnymi w Siemianowicach Śl. przygotowali program artystyczny.
22 listopada w Parku Tradycji obradowali po raz pierwszy radni nowej kadencji. Podobnie jak prezydent Rafał Piech (pojawił się publicznie po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją sportową) złożyli oni ślubowanie. Obrady prowadził radny – senior Andrzej Gościniak.
Przewodniczącym Rady Miasta wybrano Adama Cebulę, który był jedynym kandydatem.
GRUDZIEŃ
Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich, wystosował wyjątkowe zaproszenie do całej siemianowickiej braci górniczej, czyli do wszystkich mieszkańców miasta, którzy kiedykolwiek wydobywali węgiel. To w ich intencji, tych, którzy odeszli na wieczną szychtę oraz ich rodzin, odbyła się 4 grudnia uroczysta msza święta w kościele pw. Św. Michała Archanioła w dzielnicy Michałkowice o godz. 8.00.
Wielu ludzi węgla przyszło na nią w górniczych mundurach.
Urząd Miasta prowadził nabór pośród siemianowickich firm gotowych przyjąć na siebie zaszczyt witania swoim logotypem milionów kierowców wjeżdżających corocznie do naszego miasta i mijających oficjalne „witacze” miejskie. Są one zlokalizowane przy pięciu wjazdach do miasta, wykonane są w nowoczesnym stylu. Doposażone w oświetlenia własne typu LED.
Sobota, 1 grudnia, lekki mrozik. Na starcie „Biegu Mikołajów i Mikołajek” w Siemianowicach Śląskich stawiło się 330 zawodników. Rodzinnie, z psami, nie tylko biegiem, ale i z kijkami, chociaż zimno jednak humory dopisały. Dopisała także fantazja w okolicznościowych strojach.
Teren w centrum miasta naprzeciwko poczty głównej, pozostałość po byłym Szpitalu nr 1, straszył od lat. Wcześniej jakąkolwiek inwestycję uniemożliwiły skomplikowane relacje własnościowe. Wreszcie jednak ruszyło!
Nowy właściciel terenu – spółka Ateneum Investment sp. z o.o. z siedzibą w Opolu – rozpoczyna na jego terenie budowę Galerii Śląskiej. Z założeń projektowych i informacji pozyskanych od firmy, galeria będzie obiektem jednokondygnacyjnym, o łącznej powierzchni handlowej 2050 metrów kwadratowych.
W miniony wtorek (11 grudnia) w Szkole Podstawowej nr 13 im. J. Skrzeka (Michałkowice) odbył się tradycyjny jarmark świąteczny. Rodzice przybyli tłumnie wraz z dziećmi. Śpiewano – wykonawcy mieli od lat 5 do 105 – jedzono bigosy, kołocze i inne pyszności. Można było też nabyć ozdoby na Boże Narodzenie, wykonane naprawdę z dużą fantazją.
Było fajnie, rodzinnie i naprawdę świątecznie. Dochód z imprezy był przeznaczony między innymi na leczenie Kamila.
Opr. Zew