Zabezpieczony ślad z DNA doprowadził do ustalenia sprawcy rozboju

papieros

Śledczy z Siemianowic, w śledztwie dotyczącym rozboju popełnionym na 53-latce, zabezpieczyli ślady kryminalistyczne.

Jednym z nich był niedopałek papierosa, który sprawca porzucił. Wyodrębniony profil DNA sprawcy został zarejestrowany w bazie, dzięki czemu sprawca został ustalony.

Był nim 28-latek, który aktualnie przebywa w więzieniu. Prokurator przedstawił mu już zarzut w tzw. recydywie, za co grozi o wiele surowsza kara…

We wrześniu 2020 roku do jednego z mieszkań zapukał nieznany mężczyzna z propozycją sprzedaży papierosów. Gdy 53-latka odmówiła, mężczyzna użył siły i zagroził jej, że ją zabije, jeśli nie da mu pieniędzy. Wystraszona kobieta wręczyła mu gotówkę w kwocie 200 złotych.

Sprawca oddalił się, porzucając niedopałek papierosa. Na miejsce zostali skierowani śledczy, którzy wykonali oględziny. Podczas nich policyjny technik kryminalistyki zabezpieczył ślady, w tym niedopałek papierosa. Został on wysłany do ekspertyzy w celu ustalenia, czy istnieje możliwość wyodrębnienia z niego profilu DNA.

Gdy przyszła pozytywna odpowiedź, śledczym nie pozostało nic innego, jak sprawdzenie, czy taki materiał genetyczny nie został już wcześniej zarejestrowany w bazie.

Okazało się, że materiał genetyczny został pobrany od sprawcy po popełnieniu przez niego innych przestępstw, więc ustalono, że rozboju dokonał 28-latek, który obecnie przebywa w więzieniu.

Prokurator przedstawił już podejrzanemu zarzut za popełnione przestępstwo popełnione 2 lata temu. Kara, jaka mu za to grozi, będzie surowsza, ponieważ popełnił go w warunkach tak zwanej recydywy.

(KMP)

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika