Wielki tydzień muzealny w Siemianowicach
1. Wystawa prac Jerzego Handermandera i jego córki Małgorzaty Handermander
W miniony patek, 15 marca wernisażem w siemianowickim Muzeum Miejskim otwarto wystawę malarstwa Jerzego Handermandera i jego córki Małgorzaty Handermander
Jerzy Handermander (ur. 7 lutego 1935 r. w Bolechowie, zm. 22 września 2013 r. w Katowicach) – polski malarz i grafik, profesor sztuk plastycznych. Ukończył studia na katowickim wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z wyróżnieniem. Od 1965 roku pracował w Studium Nauczycielskim w Katowicach oraz w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Grafiki Warsztatowej, Malarstwa Architektonicznego, od 1974 roku w pracowni Malarstwa i Rysunku. W latach 90. XX wieku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. 20 sierpnia 2002 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. 30 października 2002 roku otrzymał nominację profesorską od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, pracował w tamtejszej Katedrze Wzornictwa. Jego pracownia znajdowała się na ostatnim piętrze kamienicy na rogu ulicy Wojewódzkiej w Katowicach. Jego córka Małgorzata (po mężu Handermander-Lewicka), wraz z mężem Jarosławem Lewickim dokumentuje jego twórczość.
Małgorzata Handermander-Lewicka. Katowiczanka. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego (psychologia) i ASP w Krakowie (Filia w Katowicach, wzornictwo przemysłowe). Należy do ZPAP (obecnie okręg gliwicki). Zajmuje się malarstwem, fotografią, rzeźbą, grafiką. Realizuje wystawy (m.in. we współpracy z Muzeum Śląskim, Nowohuckim Centrum Kultury, Urzędem Miejskim w Gdyni, Toyotą w Katowicach, Stowarzyszeniem Architektów Polskich). Od 2003 do 2011 r. wydawca (wspólnie z mężem – Jarosławem Lewickim) pisma „Kościuszki i okolice…”. Wystawy autorskie: „Katowicki modernizm 1922 – 1939” (w Gdyni i w Warszawie), „Krew poety – kadry z planu filmowego Lecha Majewskiego”.
2. Podwieczorek w Muzeum „Czy to prawda, że …”
Każda podróż bliska czy daleka jest piękną przygodą, która nas odmienia. Na Podwieczorku w Muzeum będziemy podróżować podwójnie naszym wehikułem czasu: przywołamy wspomnienia młodzieńczych wędrówek i przypomnimy legendarne PTTK. Jak zawsze przy cieście, kawce i muzyce Bohdana Wantuły. Zapraszam w najbliższą środę o 17.00. Proszę zabrać ze sobą fotografie z wycieczek, znaczki, legitymacje PTTK i inne pamiątki,
Środa, 20 marca, godz. 17.00, Muzeum Miejskie
Wstęp – 12 zł/os. (płatne gotówką przed wejściem)
3. Wykład – „Narodziny bohatera – o Tadeuszu Kościuszce w 230. rocznicę insurekcji”
Wykład „Narodziny bohatera – o Tadeuszu Kościuszce w 230. rocznicę insurekcji” – wygłosi dr Dominika Rychel-Mantur.
Dr Dominika Rychel-Mantur
Urodzona w Oświęcimiu, w latach 2008-2013 studiowała historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie uzyskała tytuł licencjata (2011), a następnie magistra (2013) historii. W 2018 roku z wyróżnieniem obroniła rozprawę doktorską pt. „Polityk dwóch epok. Tadeusza Matuszewicz 1765-1819 działalność publiczna”.
Od 2019 roku zatrudniona jako adiunktka w zespole do badań nad historią ziem polskich w XIX wieku. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje na badaniach nad elitą polityczną ziem polskich przełomu XVIII i XIX wieku, a także nad finansami Księstwa Warszawskiego.
Czwartek, 21 marca, godz. 17.00, Muzeum Miejskie
4. Wieczór Poetycki – Marcowe Powroty
18.03.2024
Muzeum Miejskie zaprasza na Wieczór Poetycki – Marcowe Powroty. Swoje utwory zaprezentują Jarosław Engler i zaproszeni śląscy poeci. Wieczór muzycznie uświetni Adam Bul.
Piątek, 22 marca, godz. 18.00, Muzeum Miejskie
(MM)