Kim był Piotr Kołodziej ?
Tym razem postać nieco już przykryta patyną dziejów, ale warta pamiętania.
Piotr Kołodziej, bo o nim tu mowa urodził się 15 lutego 1853 w Siemianowicach, tam też zmarł 14 grudnia 1931. Był to śląski pisarz ludowy oraz dramatopisarz, polski działacz społeczno-kulturalny i oświatowy na Górnym Śląsku.
Pochodził z chłopskiej rodziny. Jego rodzicami byli Wojciech Kołodziej oraz Paulina Opat. Po zakończeniu szkoły ludowej pracował jako robotnik w hucie Laura w Siemianowicach. W 1883 roku został prezesem Związku Chrześcijańsko-Ludowego, a od 1919 był członkiem Towarzystwa Oświaty im. Św. Jacka w Siemianowicach.
Był autorem około 30 utworów dramatycznych o komediowym charakterze zawierających wątki folklorystyczne, cieszących się dużą popularnością w amatorskich teatrach na Śląsku – w swoich czasach był bardziej znany w regionie niż Karol Miarka!
Utwory Piotra Kołodzieja wydawał jeden z jego synów – Hugon w swojej drukarni, która mieściła się przy ul. Parkowej 6 w Siemianowicach. Z samym Piotrem Kołodziejem przyjaźnił się dziadek lekarza i fraszkopisarza dra Eugeniusza Depty i dzięki jego staraniom książki siemianowickiego Miarki znalazły się w zbiorze naszej Miejskiej Biblioteki Publicznej.
W Siemianowicach Śląskich mamy ulicę Piotra Kołodzieja, jego imię nosi też Zespół Szkół Meritum.
ZEW