Zwierzę to nie przedmiot, nie kupuj na prezent!

Zwierzaki hotel dla psów siemianowice

Adopcja lub kupno zwierzęcia powinno być zawsze przemyślane. To nie rzecz, którą można odłożyć czy wyrzucić gdy nam przeszkadza. To powinna być racjonalna decyzja na wiele lat. Dla zwierząt, które były w mieszkaniu lub domu, pobyt w schronisku jest traumatycznym przeżyciem.

Zwierzę to nie przedmiot, nie kupuj na prezent!

Decydując się na przyjęcie do domu kota, psa, czy jakiegokolwiek innego zwierzęcia powinniśmy wziąć pod uwagę, że to nie tylko przyjemność, ale i ogromny obowiązek na wiele lat. Zwierzak nie może zostać sam w domu, ktoś go musi nakarmić, wyprowadzić na spacer lub posprzątać kuwetę i zapewnić poczucie bliskości i bezpieczeństwa. To żywa istota, która ma uczucia, tak samo, jak my.

Niby wszyscy to wiemy, ale co roku w okresie świątecznym do schronisk trafiają setki zwierząt, te, które mają mniej szczęścia, zostają wyrzucone z samochodu lub porzucone w lesie.

Niestety, nadal dużym problemem jest kupowanie zwierząt jako gwiazdkowe prezenty. Mimo że od wielu lat ten problem jest nagłaśniany, nie brakuje osób, które kupują zwierzątko jako upominek.

Schroniska są pełne, a psów i kotów wciąż przybywa. Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii w 2019 roku w schroniskach dla zwierząt przebywało ponad 100 tysięcy psów oraz ponad 30 tysięcy kotów.

Radość z takich niespodzianek trwa kilka dni, po czym zaraz po świętach lądują w schroniskach, są oddawane do sklepów zoologicznych lub porzucane. Zwierzę to nie zabawka, dlatego nie może być prezentem.

Foto – Słodkie maleństwo urośnie, szybko się znudzi, podrapie, ugryzie albo nie chce się bawić lub ciągle śpi. Pamiętajmy, nie kupuj zwierzęcia by sprawić radość podczas świat, ale by dać mu przyjaciela i opiekuna na cale jego życie. Na zdjęciach koty i psy jakie schronisko dla zwierząt w Chorzowie posiada do adopcji

PS.

Często decyzje o porzuceniu naszego domownika podejmujemy, gdy nie mamy go z kim zostawić nawet na kilka dni (z różnych powodów). Pamiętajmy o hotelach dla zwierząt. Najbliższy dla kotów to np. hotel Milord w Katowicach, dla psów, dla zwierząt znaleźliśmy w sieci ROYAL HOTEL w Siemianowicach.

Tagi:
Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika