Zapomniany(?) uczony

Zapomniany(?) uczony
W dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy świadkami zagłady przyrody dokonywanej przez człowieka, warto przeczytać biografię podróżnika i uczonego, który nie tylko odkrywał i opisywał przyrodę, ale także odkrył, że jest ona zagrożona działaniami ludzi. To było pod koniec XVIII wieku! Można więc go nazwać twórcą „ekologizmu” i to wpływowym, gdyż to po spotkaniu z Alexandrem von Humboldtem – bo o nim jest mowa – prezydent Stanów Zjednoczonych, James Madison walczył o ochronę środowiska – jego przemówienie z 1818 roku stało się początkiem ruchu dla ochrony środowiska! Ale nie tylko na niego oddziałał ten wybitny uczony. Simon Bolivar, Thomas Jefferson, Johann W. Goethe to kilku zaledwie, ale przecież każdy pochodził z innego kontynentu. Twórca teorii ewolucji Karol Darwin w opisie swej wyprawy na statku Beagle wciąż nawiązywał do wyprawy i obserwacji Alexandra Humboldta, zaś król Prus, Fryderyk Wilhelm IV, którego Alexander był protegowanym, powiedział o nim po jego śmierci: był największym człowiekiem od czasów potopu – i chyba miał rację. Andrea Wulf, autorka, biografię Humboldta prowadzi chronologicznie i linearnie, wiernie oddając jego podróże i odkrycia, jakich w nich dokonał. Warto poznać dlaczego. Ponieważ było to 200 lat temu, trudno mówić o innych źródłach niż listy do przyjaciół, krewnych, uczonych relacjonujące jego przygody, Nic dziwnego, że biografii liczy ponad 1000(!) przypisów, jednak w niczym nie ujmują one tej pasjonującej lekturze, która nie tylko buduje postać uczonego, ale prowadzi nas – niczym wytrawny przewodnik – przez lądy i kontynenty. Andrea Wulf : Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Alexandra von Humboldta. Wydawnictwo Poznańskie, 2019

W dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy świadkami zagłady przyrody dokonywanej przez człowieka, warto przeczytać biografię podróżnika i uczonego, który nie tylko odkrywał i opisywał przyrodę, ale także odkrył, że jest ona zagrożona działaniami ludzi. To było pod koniec XVIII wieku! Można więc go nazwać twórcą „ekologizmu” i to wpływowym, gdyż to po spotkaniu z Alexandrem von Humboldtem – bo o nim jest mowa – prezydent Stanów Zjednoczonych, James Madison walczył o ochronę środowiska – jego przemówienie z 1818 roku stało się początkiem ruchu dla ochrony środowiska!

Ale nie tylko na niego oddziałał ten wybitny uczony. Simon Bolivar, Thomas Jefferson, Johann W. Goethe to kilku zaledwie, ale przecież każdy pochodził z innego kontynentu. Twórca teorii ewolucji Karol Darwin w opisie swej wyprawy na statku Beagle wciąż nawiązywał do wyprawy i obserwacji Alexandra Humboldta, zaś król Prus, Fryderyk Wilhelm IV, którego Alexander był protegowanym, powiedział o nim po jego śmierci: był największym człowiekiem od czasów potopu – i chyba miał rację.

Andrea Wulf, autorka, biografię Humboldta prowadzi chronologicznie i linearnie, wiernie oddając jego podróże i odkrycia, jakich w nich dokonał. Warto poznać dlaczego.

Ponieważ było to 200 lat temu, trudno mówić o innych źródłach niż listy do przyjaciół, krewnych, uczonych relacjonujące jego przygody, Nic dziwnego, że biografii liczy ponad 1000(!) przypisów, jednak w niczym nie ujmują one tej pasjonującej lekturze, która nie tylko buduje postać uczonego, ale prowadzi nas – niczym wytrawny przewodnik – przez lądy i kontynenty.

Andrea Wulf : Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Alexandra von Humboldta. Wydawnictwo Poznańskie, 2019

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika