Zagadka aktualna, może ktoś z Czytelników pomoże? [Kartka z przeszłości]

Zagadka aktualna, może ktoś z Czytelników pomoże? [Kartka z przeszłości]

Ubiegłotygodniowa „Kartka z przeszłości” przedstawiała czytelnię im. Józefa Kiedronia i jej patrona. Przy okazji zamieściliśmy zdjęcie budynku w którym się mieściła. Nie jest znany jej adres.

Muzeum Miejskie napisało w odpowiedzi na nasze pytania, że: „Niestety zdjęcie nie jest własnością Muzeum. Pochodzi ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publiczne z albumu: Piękno Siemianowic z 1936 r. Tym niemniej już kiedyś staraliśmy się zlokalizować ten budynek, tak jak parę innych budowli w Siemianowicach. Prawdopodobnie znajdował się przy ul. Sobieskiego i już nie istnieje. To tylko nasza hipoteza badawcza,  gdyż  do tej pory nie dotarliśmy do żadnych dokumentów ww. budynku. […] Jeśli miałby Pan jakiekolwiek informacje prócz zdjęcia nt. tego budynku to będę zobowiązany za ich udostępnienie. Wiemy że był zbudowany przez Panią Kiedroń.”

Kiedroniowie mieszkali – jak pisaliśmy – w tym czasie w siemianowickim pałacu Donnersmarcków, była to więc typowa czynszówka, wybudowana pod wynajem.

Tak więc zagadka nadal aktualna, może ktoś z naszych Czytelników pomoże? Obecnie najważniejszym tropem jest szyld, informujący, że w budynku tym Szymon Bednorz prowadził firmę „Transport mebli”. Zagadkę rozwiałaby księga adresowa z lat 30-tych, niestety, wszystkie jakie znamy są z lat wcześniejszych.

Red.

Skorzystajcie z formularza kontaktowego na stronie
https://slaskiesiemianowice.pl/napisz-do-nas/

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika