Wypadkowa Parkowa

ulica parkowa siemianowice

Dwukrotnie w ciągu jednego dnia, w minioną środę (1 lipca), ulica Parkowa stała się miejsce wypadków drogowych. W obydwu poszkodowani zostali kierujący jednośladami.

Do pierwszego doszło około godziny 15:00 na przejściu dla pieszych z wydzielonym przejazdem dla rowerów. Kierujący samochodem osobowym nie ustąpił pierwszeństwa przejeżdżającej rowerzystce. Na całe szczęście skończyło się jedynie na uszkodzeniu roweru. Parę godzin później na tej samej ulicy na skutek niezachowania bezpiecznej odległości przez kierowcę fiata doszło do kolizji z motorem.

Trzeba przypomnieć, że rowerzyści mogą przejeżdżać na przejściu dla pieszych, na którym jest przejazd dla rowerzystów. Informuje o tym znak drogowy D-6b „przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów”. Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem D-6, D-6a albo D-6b jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających. Gdy te osoby są na takim przejściu bądź przejeździe rowerowym, mają pierwszeństwo przed innymi uczestnikami poruszającymi się tą drogą.

Jeśli na przejściu dla pieszych nie ma oznakowania informującego, że jest to przejazd dla rowerzystów, każdorazowo rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przejść z nim na drugą stronę jak pieszy. Po przejściu dla pieszych zabroniona jest jazda

Foto – Na ul. Parkowej obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h, zapewne dlatego opisane kolizje nie okazały się tragiczne w skutkach.

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika