Siemianowicka firma tworzy respirator !

Siemianowicka firma tworzy respirator !

Pisaliśmy już o społecznym zaangażowaniu, zastępującego niewydolne państwo, w produkcję i dystrybucję masek i przyłbic ochronnych. Jedna z siemianowickich firm postanowiła zagrać o większą pulę.

EMSI Hightech, firma z Siemianowic Śląskich w ramach projektu VentiHelp, wraz z zespołem ekspertów i lekarzy ze Śląska, rozpoczęła prace nad stworzeniem i produkcją respiratora, który z powodzeniem mógłby zostać wykorzystany w leczeniu pacjentów chorych na koronawirusa, a jego cena i dostępność pozwoliłaby na doposażenie wielu jednostek i być może uratowanie setek, tysięcy żyć. Najpierw jednak prototyp, nad którym prace rozpoczęte przed Wielkanocą cały czas trwają, musi spełnić wiele wymogów, które pozwolą wprowadzić produkt na rynek.

Marek Ciembroniewicz, właściciel spółki EMSI Hightech oraz członek Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Siemianowice Śląskie, który wspólnie z ekspertami zespołu VentiHelp pracuje nad prototypem respiratora, jest m. in. współtwórcą słynnego polskiego robota kardiochirurgicznego Robin Heart mc2.

Przedsiębiorca na co dzień produkuje urządzenia medyczne, dlatego części do opracowywanego respiratora także wytwarzane są w siemianowickim EMSI, natomiast komponenty elektroniczne i pneumatyczne ściągane są z zagranicy.

Szacunki wskazują, że kompletny działający prototyp urządzenia, o wymownej nomen omen nazwie Hope2020, może powstać już w kilkanaście dni. 

Zanim produkt trafi do sprzedaży, VentiHelp planuje testować swoje urządzenie w Centrum Medycyny Eksperymentalnej w Katowicach i być może w Fundacji Kardiochirurgii, z którą Marek Ciembroniewicz współpracował podczas budowy rodziny robotów medycznych.

Docelowa cena respiratora ma zmieścić się w przedziale 20-30 tys. zł, czyli być kilkukrotnie niższa niż cena dostępnego aktualnie na rynku sprzętu, pochodzącego głównie z USA, który kosztuje od 60 nawet do 200 tys. złotych. Co najważniejsze, twórcy Marek Ciembroniewicz i Patryk Kadlec, postanowili podarować kilka swoich respiratorów polskim szpitalom.

Foto – Marek Ciembroniewicz, właściciel spółki (z lewej) oraz jeden z konstruktorów urządzenia (z prawej) przy prototypie respiratora  

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika