Siemianowice: U Fitznera hard-rockowo, nastrojowo i żeglarsko
Scorpions w roli głównej
SCK – Willa Fitznera zaprasza w czwartek (10 września) o godzinie 18.00 na kolejne spotkanie z cyklu „Klasycy Rocka i nie tylko”. Tym razem przedstawiona będzie historię zespołu Scorpions. Spotkanie poprowadzi red. Bartłomiej Gruchlik.
Scorpions – zespół założony 12 listopada 1965 roku w Hanowerze (Niemcy), wykonujący muzykę z pogranicza hard rocka i heavy metalu.
W Polsce najbardziej chyba znanym i lubianym utworem zespołu jest– ballada rockowa „Wind of Change” (wiatr zmian) nawiązująca do przemian politycznych w Europie na przełomie lat 80. i 90. XX wikeu, które przyczyniły się upadku Związku Radzieckiego, jedni twierdzą, że chodzi o zmiany w Polsce, inni, że o radziecka pierestrojkę.
Zespół występował kilkukrotnie w Polsce, m.in. 4 czerwca 2009 roku, kiedy był gwiazdą koncertu „Zaczęło się w Polsce”, który odbył się na terenach gdańskiej stoczni (wydarzenie zorganizowano z okazji 20. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. W ubiegłym roku mogliśmy go słuchać i podziwiać w Gliwicach, gdzie wypełnił wielka falę Arena Gliwice.
Bilety w cenie 10,00 zł do nabycia w kasach SCK oraz on-line na www.bilety.siemck.pl
Foto: By Carlos Delgado, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31541336
Przygrywa Bohdan Wantuła
Tak jak w miesiącach letnich w najbliższy piątek (11 września) w godzinach 17.00-20.00 można odwiedzić Fitzner Cafe, by klimatyczne popołudnie przy aromatycznej kawie i muzyce na żywo, prezentowanej przez siemianowickiego artystę – Bohdana Wantułę.
Bilety w cenie 5 złotych do nabycia w kasach SCK, on-line na www.bilety.siemck.pl oraz w Willi Fitznera przed imprezą
Reje, wanty i szanty
W kolejny dzień, będzie to sobota (12 września) o godzinie 19.00 Willa Fitznera zaprasza na wieczór szantowy prowadzony przez Mariusza Krajewskiego i jego przyjaciół.
Szanty, to XVIII/XIX-wieczne pieśni pracy śpiewane na żaglowcach w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez grupy żeglarzy, urozmaicały długie i monotonne czynności. Dorobek polskich współczesnych „szantymenów” to upowszechnianie tłumaczeń oryginalnych szant jak i polskich piosenek. Przy okazji wspomnimy, że zebrano już ponad 200 zwrotek do Morskich opowieści, ile z nich usłyszymy podczas sobotniego koncertu?
Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasach SCK oraz on-line na www.bilety.siemck.pl
Na zdjęciu: SY Zawisza Czarny z bryfokreją na fokmaszcie
Foto: Philippe De Brouwer, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6035153