Siemianowice – Przegląd wydarzeń roku 2021 – II kwartał

podsumowanie roku 2021 w siemianowicach śląskich

Marzenie: żeby choć raz działania antyCOVID-owe były logiczne

Drugi kwartał minionego roku rozpoczął drugi rok panoszenia się pandemii COVID-19 na świecie. Poświęciliśmy zatem nieco miejsce temu tematowi.

Niestety z troską pisaliśmy o nieudolnej kaście rządzącej, która nie wiedziała, co ma po roku zarabiania na pandemii robić, by chociaż trochę się jej przeciwstawiać.

dzieci idą do komuni

Najpierw komunie, potem powrót do szkół. Dobry pomysł by transmitować wirusa. Są podobno tacy, którzy wierzą, że rząd wie co robi.

Ostatnie komunikaty rządu oraz powoływanie się premiera na „wysokie prawdopodobieństwo przełamanie się III fali pandemii” zapowiadają taktykę niczym w sowieckim wojsku: jeśli nie wiemy co się dzieje w rejonie walk, to wysyłamy tam żołnierzy, jeśli kilku przeżyje to przekaże jakieś informacje, jeśli nikt nie przeżyje, wymyśli się coś innego.

Tym razem niewiele jest nowego. Stałym elementem w rządowych obwieszczeniach jest niekonsekwencja. Niby przybywa zaszczepionych Polaków, ale nic z tego nie wynika. Kina i teatry, zamknięte dla wszystkich jednakowo.

Wprawdzie na pytania, jak liczyć limity podczas wesel i komunii, które można organizować od 15 maja na wolnym powietrzu, Ministerstwo Zdrowia lakonicznej odpowiedzi napisało, że „podobnie jak teraz osoby zaszczepione będą wyłączone z takiego limitu” ale już nie wyjaśniło dlaczego ta ulga nie przysługuje w innych okolicznościach.

A jeżeli tak, to dlaczego do restauracji nie mogą chodzić osoby zaszczepione, dlaczego kluby fitness nie mogą przyjmować osób tylko zaszczepionych. Tego nie wie nikt. Podobnie jak nikt nie wcześniej wiedział, dlaczego księgarnie mogły być czynne, a biblioteki nie, dlaczego w kościołach mogą się odbywać msze, a w kinach nie można wyświetlać filmów, dlaczego wirus zakładach produkcyjnych „nie działa” i mogą one pracować, a w urzędach wirus „działa” i muszą one być zamknięte.

Od 15 maja kończy się obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu, ale pamiętać należy o dystansie 1,5 metra. Uwaga! dystans na weselach i komuniach nie obowiązuje (?) no, bo jak go zachować w namiętnych tangu?

Obowiązek zakrywania nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych pozostaje bez zmian, tak więc podczas komunii i wesel także?

Na przyszłość jest jeden wniosek: przed epidemią nie uciekniemy, ale przed rządem, który nie wie, co wtedy robić, możemy.

Czytaj także COVID-19 w naszym życiu, czyli – Jak przeżyć panie premierze?!


Pamiętaj, nie jesteś sam na drodze – Dron cię obserwuje!

dron śląskiej policji w będzinie

Już nie tylko z drogi, ale także z powietrza policjanci obserwują poczynania uczestników ruchu drogowego. Do dyspozycji śląskich policjantów trafił właśnie nowoczesny dron. To kolejny sprzęt, który ukróci zapędy piratów drogowych. Drony obsługiwane przez doświadczonych policjantów pomogą w staraniach o zwiększenie bezpieczeństwa na śląskich drogach.

Policjanci z będzińskiej drogówki wspólnie z mundurowymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz policjantów z Komisariatu Autostradowego w Gliwicach zaprezentowali możliwości policyjnego drona DJI Matrice 200. Prowadzone dzisiaj na drogach i ulicach powiatu będzinskiego – a więc tuz za miedzą – działania w ramach zwiększenia bezpieczeństwa pieszego, po raz pierwszy były prowadzone przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego. To dzięki niemu nawet z powietrza stróże prawa będą mogli ujawniać wszelkie wykroczenia i niebezpieczne zachowania na drogach. Policyjny dron rejestrując popełniane wykroczenia, np. przejazd na czerwonym świetle, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, wyprzedzanie na przejściach czy też wiele innych. Informacje o sprawcy takiego wykroczenia następnie przekazywane są drogą radiową do patrolu oddalonego o kilkaset metrów, który zatrzymuje i wyciąga konsekwencje od kierowcy łamiącego przepisy.

Przypominamy te informacje, pamiętając, że w 2022 roku wchodzą w życie przepisy pozwalające nakładać znacznie wyższe kary za wykroczenia drogowe.

policjanci oglądają obraz z drona na tabletach

Policjanci obserwują obraz z drona, ktory obserwuje kierowców


Czy Nowy Ład przykryje stary bałagan?

Trudno uwierzyć, ale tzw. Nowy Ład, czyli powszechny dobrobyt wszystkich obywateli ogłoszono w II kwartale minionego roku. Tak to skomentowaliśmy.

polski ład a siemianowice

W minioną sobotę (15 maja) Naczelnik z Żoliborza w otoczeniu totumfackich ogłosił plan budowy dobrobytu. Znamy go i jego towarzyszy z prawdomówności: jak mówią, że zrobią to mówią. Ba, jak obiecują, że jutro, to każdego dnia jest to aktualne.

Obecnie mamy więc kolejną porcję obietnic, każdy może wybrać z nich coś dla siebie. My przypomnimy dotychczasowe obietnice, żeby było do czego dokładać.

Na razie z planów budowy 100 tys. tanich mieszkań dla młodych niewiele wyszło. Powstało dotąd dopiero około 1% obiecanych. Ale to i tak bardzo dobry wynik, bowiem z obiecanego miliona samochodów elektrycznych mamy tylko te, które rząd kupił sobie za granicą. Jeśli chodzi o mniejsze wielkości, to z obiecanych kilkudziesięciu helikopterów dla wojska (w miejsce „skasowanych” przez Macierewicza caracali) też nie ma ani jednego.

Udało się natomiast zmarnować 1,8 mld złotych na budowę – obecnie rozbieranej – elektrowni w Ostrołęce, przekopywać (nawet nie wiemy za ile) w poprzek Mierzeję Wiślaną, mówić o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

A czy ktoś jeszcze pamięta program budowy 100 obwodnic?, a projekt zbudowania superszybkiego pociągu (projekt Luxtorpeda) przez polskie firmy? A gdzie obiecana ustawa o jawności życia publicznego?, gdzie reforma finansowania mediów publicznych, gdzie rozwiązanie problemów płacowych wielu środowisk, gdzie realna pomoc da rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi, gdzie obiecana obniżenie VAT-u?

Jakże aktualny w tej sytuacji jest mem:

dług drożyzna


Wielki rajd z Siemianowic do Madrytu dla Antosia

Wydarzeniem końca maja był start rowerowego rajdu Tomasza Dziergi. Jego celem był odległy o 3445 km Madryt oraz zebranie (podczas trwającej w tym czasie internetowej zbiórki) kwoty na leczenie małego Antosia.

Start do wyprawy Tomasza Dziergi - na zdjęciu w chwilę po wyruszeniu na pierwszy z 3445 kilometrów - miał miejsce na ul. H. Wróbla i miał oprawę godna wielkiego wyścigu kolarskiego.

Start miał oprawę godną etapowego startu w profesjonalnym wyścigu.

Na portalu https://zrzutka.pl/c337my Tomasz Dzierga tak opisywał swe przygotowania do przygody, którą właśnie rozpoczął:

„To zbiórka, która co do grosza zostanie przekazana potrzebującemu dziecku mojego znajomego (policjanta RD) – Antosiowi Radło z Czerwionka-Leszczyny. Mam do przejechania 3445 km i tyle też minimum złotych chciałbym zebrać dla Antoniego. Czyli każda złotówka to jeden km mojej drogi. Już 21 marca 2021 r. kwota została osiągnięta. To dzięki Wam i tylko Wam!!! Teraz jestem ciekawy ile uda się zebrać, bo to już rekord, zróbmy razem ten rekord jak najwyższy!!! Ze wszystkich moich działań charytatywnych, to ma największy rozmach, więc bardzo liczę na pełnie zadowolenie swoje i rodziny potrzebującego malucha! Wszystkim darczyńcom dziękuję, wszystkim obserwującym dziękuję. A tym, którzy nie życzą powodzenia tej zbiórki powiem jedno – po prostu nie przeszkadzajcie! No to ile wyjdzie złotych na 1 km?”

tomasz dzierga jedzie z siemianowic do madrytu

Tomasz Dzierga szczęśliwie zakończył swą przygodę w stolicy Hiszpanii, co uwiecznił pamiątkową fotografią na tle madryckiej fontanny z figurą frygijskiej bogini Kybele.

Ostatecznie w zbiórce podczas rwania rajdu zebrano blisko 30 000 zł.

Niespełna dwa miesiące później, 8 września 2021 roku Tomasz Dzierga ogłosił swój kolejny przyszłoroczny cel charytatywny. Tym razem postanowił pomóc 12-letniej Zosi, chorej od urodzenia na dziecięce porażenie mózgowe. Start zaplanował na 27 maja 2022 roku. Wyprawa – tym razem do Lizbony – będzie dłuższa o blisko 300 km.


Kto wygumkował bohaterów?

ulica westerplatte w siemianowicach, kto wygumkował bohaterów w siemianowicach

Taka tabliczka stoi w mieście. Do tej pory w Siemianowicach Śląskich była ulica Bohaterów Westerplatte. Czyżby coś się zmieniło?

W magistracie maja jednak ważniejsze sprawy na głowie, niż przejmować się takimi „głupstwami”. Że takie oznaczenie jest niezgodne z prawem lokalnym tez się nikt nie przejmuje.


Mural oficjalnie pokazany, możemy zgadywać, kto na nim jest

1. Mural część północna

We wtorek 15 czerwca oficjalnie uroczyście odsłonięto mural oraz pamiątkową tablicę na murze przy ul. Powstańców.

Stworzenie muralu miejskiego jest wspólną inicjatywą spółki Rosomak S.A. oraz Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W założeniach inicjatorów projektu, obraz ma stanowić hołdem dla lokalnej społeczności, która bohatersko walczyła w powstaniach o uznanie tożsamości narodowej, stąd też wśród postaci uwiecznionych na muralu nie zabraknie postaci historycznych związanych bezpośrednio z Siemianowicami Śląskimi.

Podczas swego wystąpienia prof. Zdzisław Janeczek rozszyfrował niektóre postaci: sa to, obok Wojciecha Korfantego, płk. Jan Emil Stanek (dowódca, który wydał rozkaz o rozpoczęciu II Powstania), Tadeusz Bawoł (członek Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, uczestnik III Powstania), Walenty Fojkis (dowódca 1 Pułku Powstańczego im. J. Piłsudskiego podczas III Powstania) czy Zdzisław Tadeusz Stęślicki (kurier POW Górnego Śląska, który w III Powstaniu, jako porucznik Wojska Polskiego, pełnił służbę przy Komendzie Głównej Powstańczej).

Zobacz także: (podsumowanie I kwartału 2021 w Siemianowicach Śl.)

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika