Siemianowice: Miejska Biblioteka poleca
-
Kelly Rimmer: Tego ci nie powiedziałam, wydawnictwo Znak Horyzont
Piękna i wzruszająca opowieść o dwóch dzielnych kobietach, wojennej miłości i rodzinnej tajemnicy. W 1942 roku, kiedy w Europie szaleje wojna, w syberyjskim obozie młoda kobieta bierze ślub. Ta decyzja zaważy na jej przyszłości, a kłamstwo leżące u jej podstaw wyjdzie na jaw dopiero w kolejnym stuleciu. Natomiast współcześnie w Stanach Zjednoczonych Hanna trafia do szpitala, a jej wnuczka Alice odnajduje w domu ukryte pamiątki z dawnych lat – zdjęcie młodego mężczyzny, skórzane buciki i list. Chora staruszka prosi dziewczynę, aby pojechała do Polski i odnalazła jej ukochanego. Tam Alice odkrywa wojenne losy babci oraz bolesną prawdę, którą ukrywała przez całe swoje życie. Gładko przeskakując pomiędzy dwoma płaszczyznami czasowymi – okresem okupacji oraz współczesnością – Kelly Rimmer tworzy opowieść pełną emocji. To historia o wytrwałości, lojalności, miłości i honorze. Autorka uświadamia nam, jak niszczycielskie mogą być skutki przemilczania prawdy… i że czasem musi upłynąć całe życie, zanim zdobędziemy się na odwagę, by pójść za głosem serca.
Książka dostępna w Bibliotece Centralnej o raz w Filiach nr 1, 2, 5, 7, 8, 9 i 10.
-
Piotr Borlik: Zapłacz dla mnie, wydawnictwo Prószyński Media
Na sopockiej plaży znaleziono ciało brutalnie zamordowanej nastolatki. Z jej łydki wycięto fragment skóry, a pod paznokciami nieżyjącej dziewczyny, uczennicy elitarnego liceum, odkryto naskórek szkolnego kolegi. Chłopak po szybkiej akcji policji trafia do aresztu. Kilka dni później, po dziewiętnastu latach spędzonych w zakładzie karnym, na wolność wychodzi Jakub Ramon, policjant skazany za zabójstwo partnera z patrolu. Zarówno jego proces sprzed niemal dwóch dekad, jak i wcześniejsze zwolnienie warunkowe są owiane tajemnicą. Znikome informacje w gazetach z dawnych czasów i obecny brak zainteresowania tematem mediów każą młodej dziennikarce Aśce Jaworskiej wybadać tę sprawę. Dziewczyna nieświadomie trafia do świata, w którym życie ludzkie jest jedynie towarem. Wbrew ostrzeżeniom, Jaworska coraz głębiej zanurza się w śledztwo i odkrywa powiązania Ramona z morderstwem nastolatki. Tuż po jego zwolnieniu na wolność wychodzi także oskarżony o zabójstwo nastolatek, a sprawą zajmuje się w znany w Trójmieście adwokat kojarzony z półświatkiem. Ambitna dziennikarka jeszcze nie wie, że sama jest tylko pionkiem w rękach ludzi, którzy kryją się w cieniu wydarzeń.
Książka dostępna w Bibliotece Centralnej o raz w Filiach nr 1, 2, 4, 5, 7, 8, 9 i 10.
-
Andy Griffiths: 117-piętrowy domek na drzewie, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dziewiąty tom serii dla dzieci Domek na drzewie. Andy i Terry mieszkają w stusiedemnastopiętrowym domku na drzewie (mieli stuczteropiętrowy, ale się rozbudowali). A ten domek jest najfajniejszy na świecie! Znajdziecie tu między innymi: treserów krzeseł, iga robotówywające majtki dinozaura, budkę fotograficzną dla mistrzów drugiego planu, arenę bojowych iga robotów, Kanał Zżerański oraz piętro Zjedz, Ile Możesz (Tak, Meble Też). No, na co czekacie? Właźcie!
Książka dostępna w Oddziale dla Dzieci (Biblioteka Centralna) oraz w Filii nr 8.
Rekomenduje: Barbara Trawińska