Siemianowice: Była walcownia – będzie walcownia?
Firma z siedzibą w niewielkim Poraju, w lutym br. wygrała ogłoszony przez Towarzystwo Finansowe Silesia przetarg na sprzedaż nieruchomości w Siemianowicach Śląskich. Za działkę o powierzchni 21 ha na której stoją obiekty po Walcowni Rur „Jedność” Cognor Holding SA zapłacił ponad 61,5 mln zł.
Zgodnie z zapowiedzią nabywcy w ciągu dwóch lat spółka Cognor planuje uruchomić nowoczesny zakład walcowniczy z linią produkcyjną do wytwarzania prętów gorącowalcowanych.
Aby tak się stało trzeba wydać jeszcze ponad pół miliarda złotych. W efekcie przybędzie ok. 200 miejsc pracy w Siemianowicach.
Znajdujące się w halach maszyny ciągu technologicznego walcowni rur, w ciągu najbliższych 15 miesięcy zostaną zdemontowane – w ubiegłym roku kupił je inwestor z Omanu.
Walcownia Rur „Jedność” jest jednym z niedobrych przykładów transformacji przemysłu na Górnym Śląsku po 1990 r. W 2001 r. niemal ukończoną inwestycję zatrzymano, gdyż banki wstrzymały finansowanie. Potem próbowano reanimować w niej produkcję (ostatni raz pisaliśmy tutaj, w kwietniu 2018 r. ).
Niestety wszystko zakończyło się procesem likwidacyjnym rozpoczętym rok później.
Kończy się projekt Śląskiego Centrum Biznesu i Technologii …
Obecna sprzedaż obiektów walcowni kończy jednocześnie projekt (wpisany do Lokalnego Programu Rewitalizacji oraz regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji, pisaliśmy o nim równo rok temu – „Nowa subdzielnica Siemianowic”) utworzenia na terenach po walcowni Śląskiego Centrum Biznesu i Technologii.
Miało to być przedsięwzięcie wspólne TFS, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Siemianowic Śląskich. Wstępna koncepcja przewidywała, że w przemysłowych halach mogą powstać obiekty typu Small Business Unit oraz przestrzeń dla firm dystrybucyjnych, produkcyjnych i e-commerce.