Rząd się chwali, posłowie mówią: sprawdzam! (czyli sprawa wielkiego samolotu)

Rząd się chwali, posłowie mówią: sprawdzam! (czyli sprawa wielkiego samolotu)

Gdy rząd jako-tako ogarnął zaopatrzenie szpitali zaczął informować , czasem w sposób groteskowy jaki witanie z honorami (przypomina się Bareja i wracanie paszportów na poduszkach pokazane w filmie „Mis”) czego to nie załatwił dla społeczeństwa.

Posłowie z naszego okręgu, zarówno do Sejmu jak i Europarlamentu – Łukasz Kohut i Maciej Konieczny. postanowili jednak przyjrzeć się owym nadzwyczajnym staraniom, w efekcie czego złożyli interpelacje.

Interpelację Łukasza Kohuta reprodukujemy, zaś z interpelacji posła Koniecznego przytoczymy najważniejsze fragmenty:

Samolot Antonov An-225 Mrija to największy samolot na świecie, pierwotnym celem powstania tej maszyny był transport radzieckiego promu kosmicznego Buran. W lotnictwie do transportu ładunków wykorzystuje się ogromną ilość samolotów różnego typu, których koszty eksploatacji dostosowuje to typu i podzielności ładunku. Ładunek 80 ton sprzętu medycznego do Polski to niewątpliwie, w obliczu pandemii wirusa SARS-CoV-2, […] po uprzednim przygotowaniu można było zrealizować za pomocą dwóch maszyn Boeing 787-8 Dreamliner, posiadanych przez PLL LOT. Koszt takiego przedsięwzięcia byłby wielokrotnie niższy niż przy wykorzystaniu An-225. W związku z opisaną powyżej sytuacją prosimy o odpowiedź na poniższe pytania:

1. Ile kosztował transport wykonany przez firmę Antonov Airlines?

2. Jakie były powody realizowania tego transportu za pomocą samolotu An-225 Mrija?

3. Dlaczego nie wykorzystano uziemionych obecnie maszyn Boeing 787-8 i 787-9, będących w posiadaniu PLL LOT?

Dodajmy, że – jak podaje Money.pl – szacunkowy koszt wynajmu An-255 na lot z Chin do Polski to ponad 12 mln zł. Ten ładunek można by przewieźć trzema polskimi dreamlinerami LOT-u, które w tej chwili stoją ze względu na pandemię koronawirusa, a pilotom płacimy postojowe. Niemcy zaś zlecają podobne transporty Lufthansie.

Poseł Konieczny zgłosił także interpelacje co tak naprawdę największy samolot świata przywiózł do Polski;

W dniu 14.04.2020 r. na twitterowym profilu Ministerstwa Aktywów Państwowych (@MAPGOVPL) ukazała się informacja, że samolotem An-225 Mrija sprowadzono do Polski 400 ton środków do walki z COVID-19.

Polska Agencja Prasowa tego samego dnia poinformowała, iż sprowadzono do Polski 80 ton tychże towarów powołując się na słowa Premiera Mateusza Morawieckiego.

Informacyjnie należy zaznaczyć, iż według producenta ładowność samolotu An-225 Mrija to 250 ton, co oznacza, że tyle wynosi maksymalny ciężar materiałów nim przewożonych. W związku z powyższym prosimy o odpowiedzi na pytania:

1.Ile faktycznie zostało sprowadzonych do Polski środków medycznych do walki z COVID-19 przy wykorzystaniu samolotu An-225 Mrija?

2.Kto personalnie odpowiada za informacje umieszczane na kanale twitterowym o nazwie „Ministerstwo Aktywów Państwowych” – @MAPGOVPL?

3.Skąd bierze się rozbieżność stanowisk pomiędzy Prezesem Rady Ministrów, a Ministerstwem Aktywów Państwowych?

4.Ile łącznie transportów lotniczych ze sprzętem medycznym do walki z COVID-19 wykonano do dnia 14.04.2020 r. godz. 14:00?

Foto – Choć materiały ochronne dostarczone do Polski z Chin są lekkie i ważą nieco ponad 90 ton samolot może przewieźć 250 ton ładunku to i tak ładownia An22-Mrija była nimi wypełniona niemal w całości.

Łukasz Kohut - interpelacja samolot An-225 Mrija

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika