Rok 2019, czas na przypomnienie co się działo (II kwartał)

Rok 2019, czas na przypomnienie co się działo (II kwartał)

Kwiecień 2019

Kontrola drogowa

SĄDOWY ZAKAZ NIE POMÓGŁ

25-letni kierowca za wcześniejsze przestępstwo miał orzeczony przez sąd środek karny w postaci zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Mężczyzna zbagatelizował ten zakaz i wsiadł za kierownicę osobówki. Został zatrzymany  przez patrol drogówki do rutynowej kontroli.

Oj gdyby nie te zęby...

REKORDOWE TARGI PRACY
W sobotę (6 kwietnia) w michałkowickiej Hali Zbornej odbyły się, już po raz czwarty, Siemianowickie Targi Pracy i Firm. Patronat nad nimi sprawował Rafał Piech, Prezydent Miasta. Niewątpliwie stopień zainteresowania podniosło też 30 nagród dla odwiedzających ufundowanych przez Urząd Miasta oraz prywatnych sponsorów.

Kaplica jako część dzwonnicy. Nowa część kościoła w Bańgowie.

NOWEGO CMENTARZA DALEJ NIE WIDAĆ
W Siemianowicach brakuje coraz dotkliwiej miejsc do pochówków. Największy cmentarz, przy ul. Michałkowickiej, jest praktycznie zamknięty, gdyż nie ma możliwości jego poszerzenia. Podobnie jest z innymi cmentarzami parafialnymi. O nowym cmentarzu mówi się od lat na Bańgowie – rejon kościoła pw. św. Jana Sarkandra. Tereny są. Nie do końca wiemy jednak czy odpowiednia lokalizacja została przewidziana w planie miejscowego zagospodarowania.

Od lewej red. Bogdan Widera, red. Beata Tomanek oraz dyrektor Muzeum Wojciech Grzyb podczas wręczania nagród w loterii fantowej. Jedną z nich stanowił album „Parafie Katowic” Wydawnictwa Prasa i Książka.

HISTORIA PARKÓW W MIEŚCIE
Tematem kolejnego „Podwieczorku przy mikrofonie” w Muzeum Miejskim (24 kwietnia) była historia parków w Siemianowicach Śląskich. Spotkanie prowadziła niezastąpiona redaktor Beata Tomanek z Radia Katowice. Nie była to historia tylko parków, ale i imprez, które się w nich odbywały czy odbywają np. podczas Dni Siemianowic.

Maj 2019

chleb porzucony

MARNOWANIE CHLEBA

Na początku miesiąca kraj obiegła wiadomość, że w lasku na pograniczu Siemianowic Śląskich z Czeladzią znaleziono ponad tonę wyrzuconej żywności. Większość z tego stanowił chleb…

  • W naszym mieście jest jedno stowarzyszenie, które karmi osoby potrzebujące i temu stowarzyszeniu można oddać jedzenie. Ale nie za darmo, bo nie jest organizacją pożytku publicznego – wyjaśniał mediom rzecznik siemianowickiego Ratusza Piotr Kochanek.

Podczas pogrzebu Jana Ostrowskiego, Michałkowice, 10 maja.

ZMARŁ JAN OSTROWSKI
8 maja, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł w wieku 70 lat Jan Ostrowski. Przez 40 lat był szefem Domu Technika Zameczek w Michałkowicach – obecnie SCK Zameczek. Teraz obiekt ten jest własnością miasta, kiedyś zawiadowała nim KWK Siemianowice.

Zmarły był animatorem kultury oraz przyjacielem i wsparciem dla wielu artystów, takich jak chociażby bracia Józef i Jan Skrzekowie.

Podczas dyskusji w SCK Willa Fitznera na temat roli szkolnictwa branżowego.

PROBLEMY SZKÓŁ BRANŻOWYCH

28 maja w Willi Fitznera SCK spotkali się przedstawiciele – szkół branżowych z terenu miasta, pracodawców oraz Urzędu Miasta, no i naturalnie uczniów. Panel dyskusyjny na temat bycia zawodowcem i zdobywania praktycznych umiejętności w dzisiejszych czasach prowadził red. Przemysław Jedlecki.

Czerwiec 2019

dni siemianowic 2019

DNI SIEMIANOWIC

Świętowanie dni miasta z numerem XXXVII rozpoczęło się 6 czerwca od koncertu galowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, zatytułowanego „A to Polska właśnie”, który odbył się w amfiteatrze, w siemianowickim Parku Miejskim.

Tegoroczne święto Grodu Siemiona, trwające do niedzieli, 9 czerwca, było ściśle związane z imprezami odbywającymi się w ramach Industriady. Stąd też większość koncertów i wydarzeń odbywała się na terenie Parku Tradycji SCK, niegdyś KWK Michał, a jeszcze wcześniej Max.

siemianowice Droższe śmieci od 1 sierpnia

DROŻSZE ŚMIECI

Podczas sesji Rady Miasta w Siemianowicach Śląskich 13 czerwca jednym z najważniejszych tematów była zmiana stawek opłat za gospodarowanie odpadami. W przypadku odpadów segregowanych opłata wzrośnie o ponad 60% (z 12 zł na 18,5 zł) od osoby miesięcznie. Odpady niesegregowane zdrożeją o połowę (z 19 zł na 29,5).

Początek procesji Bożego Ciała w Siemianowicach

ŚWIĘTO BOŻEGO CIAŁA
Przez ciekawe okolice przebiegała trasa procesji w święto Bożego Ciała (20 czerwca), którą przemierzyli wierni z parafii pw. Św. Krzyża. Nie ma co ukrywać, że chociaż to praktycznie centrum miasta, to takie ulice jak Komuny Paryskiej, Śmiłowskiego, Pszczelnicza, częściowo Powstańców do najbogatszych nie należą.

Większość obrazów przedstawia kobiety. Istnieje możliwość nabycia prac.

WYSTAWA OBRAZÓW W FITZNERZE

Od 21 czerwca w Willi Fitznera SCK można oglądać wystawę obrazów Moniki Spyry „Kobieta i jej świat”. Autorka od lat współpracuje z Grupą Plastyczną „Laura”. Ma 42 lata, przeszła udar i ma chorobę Parkinsona. Malarstwo jest dla niej odskocznią od dnia codziennego, sposobem na wyrażenie swych uczuć wobec otaczającej ją rzeczywistości.

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika