Rok 2019, czas na przypomnienie co się działo (I kwartał)

Pani Komendant Straży Miejskiej

Pani Komendant Straży Miejskiej

O BEZPIECZEŃSTWIE, ŚNIEGU, DRONACH I DZIKACH

15 stycznia rozmawialiśmy z Panią Komendant Straży Miejskiej w Siemianowicach Śląskich Angeliką Wojciechowską.

Jak to jest z niską emisją, dronami które latają nad miastem i namierzają palących byle czym?

  • Mieliśmy już w Siemianowicach Śląskich próby z takim dronem przeprowadzane wspólnie ze Strażą Miejską z Katowic. Już teraz, reagujemy w przypadku uzasadnionych zgłoszeń o zanieczyszczeniu środowiska przez posiadaczy palenisk domowych. W razie wątpliwości pobieramy próbki, które idą do analizy. Kary mogą być za to dotkliwe od 500 nawet do 5 tysięcy złotych. Zdajemy sobie sprawę, że są ludzie którzy po prostu z biedy palą tym czy mogą. Wtedy z jednej strony uświadamiamy czym można palić, a z drugiej wskazujemy możliwości pozyskania pomocy społecznej.

Reprezentanci nagrodzonych szkół zadowoleni z osiągniętych rezultatów

NAGRODY W KONKURSIE „MOJA PRACOWNIA MARZEŃ Z RODZICEDZIECI.PL” ROZDANE!

22 stycznia zamieściliśmy relację z finału pewnego konkursu. W Zespole Szkół Sportowych w Siemianowicach Śląskich odbyła się uroczystość wręczenia nagród szkołom, które zwyciężyły w konkursie „Moja Pracownia Marzeń z RodziceDzieci.pl”.

Dziewięć siemianowickich szkół podstawowych wzięło udział w konkursie. Uczniowie rywalizowali o nagrody pieniężne przeznaczone na zakup nowych pomocy dydaktycznych i naukowych.

Smart przejście, ulica Michałkowicka

SMART, BEZPIECZNE PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH

Od początku roku w Siemianowicach Śląskich przy ul. Michałkowickiej oraz E. Orzeszkowej funkcjonują nowe przejścia dla pieszych, które posiadają w aktywne elementy świetlne LED zainstalowane bezpośrednio w jezdni. Ruch pieszego w okolicy przejścia aktywuje punkty świetlne, które migocząc intensywnym światłem, ostrzegają już z daleka o obecności człowieka na jezdni.

Oliwia Kobuszewska – Engler, śpiew.

NA PŁATKACH ŚNIEGU

W piątek (25 stycznia) w Muzeum Miejskim odbył się wieczór poetycko – muzyczny pt. „Na płatkach śniegu”. Poeci z Katowic oraz z Siemianowic Śląskich recytowali swe wiersze, stare i nowe. Nie tylko na tematy zimowe. Sprawcą tego zamieszania był siemianowicki poeta i malarz z Grupy „Laura” Jarosław Engler.

Nagrodę odbiera Andrzej Ścigała, firma piekarnicza.

RADA GOSPODARCZA, NOWE OTWARCIE

Inauguracyjne, posiedzenie Rady Gospodarczej w jej nowym składzie odbyło się 1 lutego w SCK Zameczek przy ul. Oświęcimskiej 1. Niezwykle uroczyście wręczono członkom Rady nominacje, a także wręczono statuetki laureatom konkursu „Nagroda Gospodarcza Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie”.

Zawrót głowy pewny.

BIEG DOOKOŁA STOŁU

Po raz kolejny w początku lutego została zorganizowana w naszym mieście impreza pod nazwą „Siemianowicki Zawrót Głowy – IV Bieg Dookoła Stołu”. Jej organizatorem był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Pszczelnik. W niedziele (3 lutego) w hali Kompleksu Sportowego Michał zgromadziło się kilkudziesięciu młodych ludzi, a ich zadaniem było okrążyć 177 razy stoły.

Symulator zimowy na siemianowickiej agorze, w którym stojąc się jedzieI

A MOŻE NA NARTY?

W lutym przed Ratuszem młodzież mogła spróbować swych sił na nartach i snowboardzie. Oczywiście w grę wchodzi symulator jazdy na tym zimowym sprzęcie.

Jak poinformowali nas przedstawiciele warszawskiej firmy VR Team zapraszają oni chętnych każdego dnia do końca ferii od godziny 11:00. Propozycja jest bezpłatna.

samobójca

POMOC W OSTATNIEJ CHWILI

Mieszkanka Siemianowic zwróciła się do policjantów o pomoc w odnalezieniu jej męża. Mężczyzna nie wrócił do domu i nie można było nawiązać z nim kontaktu telefonicznego. Wystraszona kobieta przekazała, że boi się o męża, ponieważ może mieć on myśli samobójcze.

Ta informacja postawiła na nogi jednostkę i policjanci w trybie pilnym zostali ściągnięci do służby. Rozpoczęto poszukiwania 64-latka. Na całe szczęście mężczyzna został odnaleziony przez policyjny patrol. W rozmowie z policjantami potwierdził, że chciał odebrać sobie życie.

Nadkom. Rafał Stańko odbiera rozkaz z rąk mł. insp. Mariusza Krzystyniaka, zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

NOWY KOMENDANT POLICJI
15 lutego, w komendzie wojewódzkiej policji odbyła się uroczystość wręczenia rozkazów personalnych powierzenia obowiązków na stanowiska kierownicze w komendach miejskich, powiatowych oraz komendzie wojewódzkiej.

Jeden z nich, który delegował do czasowego pełnienia służby i powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku Komendanta Miejskiego Policji w Siemianowicach Śląskich, odebrał nadkomisarz Rafał Stańko.

nóż recydywa siemianowice

PRÓBA ZABÓJSTWA

5 marca informowaliśmy, że siemianowiccy policjanci zatrzymali 25-latka, który z nożem w ręku zaatakował 35-letniego mężczyznę. Pokrzywdzony z raną kłutą pleców oraz ciętą przedramienia trafił do szpitala. Napastnik usłyszał prokuratorski zarzut usiłowania zabójstwa w tzw. recydywie – okazało się, że mężczyzna odbywał już karę więzienia za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Grigorij Safronow to spokojny, wrażliwy człowiek.

OBRAZY SAFRONOWA W MUZEUM

15 marca w Galerii Po Schodach w siemianowickim Muzeum Miejskim otwarto wystawę obrazów rosyjskiego malarza Grigorija Safronowa. Ukończył on wyższą szkołę artystyczną w Moskwie, ale za sprawą żony Polki wybrał na miejsce zamieszkania nasz kraj.

Była okazja do grupowych fotek.

BIEG WIOSNY NA PSZCZELNIKU

23 marca – pogoda dopisała – Urząd Miasta oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Pszczelnik” były organizatorami XIII Biegu Wiosny – Nordic Walking. Odbył się on na terenie Parku Pszczelnik oraz w okolicy (Pole Golfowe, Bażantarnia, Rzęsa). Uczestnicy dopisali, wystartowało ponad 500 zawodników. To podobno rekordowa frekwencja w historii tego biegu. Trasa liczyła 5,5 km. Na mecie czekała herbata i po czekoladzie. Była też maskotka Pszczelnika, Pszczółka. Humory dopisały.

 

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika