Przed Siemianowicami Śląskimi pięciolatka zaciskania pasa. Absolutorium dla prezydenta Piecha.

prezydent siemianowic rafał piech

W miniony czwartek (23 czerwca ) odbyła się jedna z najważniejszych sesji Rady Miasta – sesja absolutoryjna. Podczas obrad radni udzielili Prezydentowi Miasta Siemianowice Śląskie, Rafałowi Piechowi wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok

Podjęto także kilka uchwał, w tym dotyczącą zmiany wieloletniej prognozy finansowej dla Siemianowic.

Wiemy więc z niej, że następne lata w kwestii wykonania budżetu (a to decyduje o udzieleniu absolutorium) będą łatwiejsze. Oto bowiem w latach 2022-2028 dochody Siemianowic maja wzrosnąć o 51 mln, a wydatki zmaleją o 19 mln.

Łatwiej, bo jak się mniej wydaje, wygodniej budżet zrównoważyć. Ale też trudniej, bo na czymś trzeba będzie zaoszczędzić. Efektem tego zaciskania pasa ma być likwidacja ujemnego wyniku finansowego miasta, sięgającego obecnie 70 mln oraz wytworzenia nadwyżki w kwocie 10 mln zł.

80 mln w sześć lat – to wielkie wyzwanie i trudne zadanie.

Życzymy jednak siemianowiczaninem, by prezydentowi, temu i kolejnemu, sztuka ta się udała, bo przecież działania najgorszego z polskich rządów po 1989 roku sprawiają, że nie wiemy ile złotówka będzie warta w przyszłym miesiącu, a tu mamy przed sobą tych miesięcy kilkadziesiąt.

Na uspokojenie dodamy jedynie, że budżety czy długoletnie prognozy budżetowe zawsze można skorygować i na papierze wszystko będzie ok. To i absolutoria będą udzielane.

(fot. Sz. Duczek/BP UM)

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika