Pociąg do Siemianowic – czy jest potrzebny?

Pociąg do Siemianowic Śląskich
Pociąg do Siemianowic Śląskich

Oczywiście, powiedzą nie tylko siemianowiczanie. Ale na pytanie czy jest nadzieja na pociąg do Siemianowic nikt nie potrafi odpowiedzieć.

Po naszej poprzedniej publikacji o pociągu (czytaj tutaj) reakcje czytelników sprawiły, że zapytaliśmy o to w Polskich Kolejach Państwowych. Odpowiedź mocno nas rozczarowała.

Oto bowiem dowiedzieliśmy się, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na opracowanie studium wykonalności dla zadania „Prace na odcinku Katowice Zawodzie – Mysłowice – Sosnowiec Jęzor wraz z dobudową torów aglomeracyjnych oraz na obwodnicach towarowych GOP na odc. Katowice Muchowiec – Chorzów Stary – Piekary Śl. Szarlej – Radzionków wraz z przyległymi łącznicami”.

W skład tego zadania wchodzi linia kolejowa prowadząca przez Siemianowice. Planowany termin realizacji prac studialnych to lata 2020-2023. Zatem dopiero za 3-4 lata dowiemy się, czy kolej ma zdolności, by takie połączenie uruchomić.

Jednak to inne przesłanki zdecydują o tym, gdyż  „decyzja o realizacji takiego połączenia będzie uwarunkowana m.in. dostępnością środków finansowych oraz decyzjami organizatorów publicznego transportu zbiorowego”.

Obecnie jest nim Zakład Transportu Metropolitarnego, który jednak ma w swej jurysdykcji jedynie autobusy i tramwaje. O kolei metropolitarnej decyduje więc Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Dysponuje już ona wiedzą jak ma taka kolej wyglądać. Wiemy, że realizacja całego projektu jest przewidziana na lata 2019-2039 i ma w sumie kosztować 16 mld złotych. Sama koncepcja liczy 860 stron plus załączniki oraz mapy.

Te jednak nie zostały opublikowane i nie wiemy jak na nich lokują się Siemianowice, zaś w opisach planowanych linii nazwa naszego miasta pojawia się jedynie jako przystanek na linii Katowice  – Port Lotniczy w Pyrzowicach.

Dwudziestoletnia zaś perspektywa to tak duży horyzont czasowy, że wszelkie deliberacje, co podczas nich można zrobić, a co obiecać, są mniej więcej tym samym.

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika