Pieszy nie zawsze ma rację

Uwaga! Piesi na drodze

„Mimo że do zdarzenia doszło na oznakowanym przejściu dla pieszych, to policja nie wyklucza, że do wypadku mogło przyczynić się zachowanie pieszego…” rzadko takie zdanie pojawia się kronikach policyjnych, jednak w 2019 r. w Polsce piesi spowodowali 1879 wypadków, w których zginęły 372 osoby.

Podczas zakończonych w ubiegłym tygodnia działaniach „Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego” (akcja mająca uczulać na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym) stróże prawa ujawnili 43 wykroczenia, w tym 19 wykroczeń, których dopuścili się piesi.

Czasem piesi są nad wyraz …lekkomyślni: w 2019 r. spowodowali oni 118 wypadków, których przyczyna było leżenie, siedzenie, klęczenie lub stanie na jezdni, w efekcie czego zginęły w nich 74 osoby.

Statystyki z Siemianowic pod tym względem nie są tak tragiczne. Od początku roku do 20 maja w mieście zdarzyły się 3 wypadki drogowe, każdy z udziałem pieszych, we wszystkich winni byli kierujący, którzy nie udzielili pierwszeństwa pieszym, na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych.

W analogicznym okresie roku minionego zaistniały ogółem 4 wypadki drogowe, w tym 3 z udziałem pieszych, z których 1 z winy kierującego (nie udzielił pierwszeństwa pieszemu), 2 spowodowali piesi. Wszystkie one bez ofiar śmiertelnych.

W ubiegłym roku śmierć poniosło 793 pieszych, a do 234 zgonów doszło na wyznaczonych dla nich przejściach (29,5% wszystkich zabitych).

(źródło: KMP Siemianowice, rankomat.pl)

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika