Pałac Rheinbabenów nominowany w konkursie „Zabytek Zadbany 2021”
Jesteśmy dumni z działań jakie miasto Siemianowice Śląskie prowadzi troszcząc się o dziedzictwo siemianowiczan.
Po ubiegłorocznym sukcesie w konkursie organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, w którym badyhala uzyskała wyróżnienie, obecnie możemy poinformować, że michałowicki pałac Rheinbabenów został zakwalifikowany do tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany 2021”.
Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Ideą konkursu jest promocja właściwej opieki nad zabytkami, prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, czy adaptacyjnych oraz systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków.
Siemianowicki Pałac Rheinbabenów weźmie udział w konkursie, rywalizując z 48 obiektami z całego kraju – w kategorii Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w listopadzie br.
Przypomnijmy pokrótce historię pałacu, czy może pałacyku, w każdym razie na pewno nie zameczku.
Pod koniec XVIII wieku w Michałkowicach osiedlił się ród von Rheinbabenów, którzy prowadzili tutaj rozległe interesy, a około 1870 roku wznieśli neogotycki pałac. W 1892 roku michałkowicki majątek wraz z pałacem zakupił Hugo Hohenlohe. W 1906 roku dobudowano do niego oranżerie oraz zmodernizowano wnętrza dostosowując je do potrzeb i gustów ówczesnych właścicieli.
Po II wojnie światowej pałac w Michałkowicach przejęła siemianowicka kopalnia węgla kamiennego „Michał”, w rękach górników pozostawał do 2009 roku. Właśnie mający większą wyobraźnię niż wiedzę, zarządzający w ich imieniu pałacem ulokowali w budynku Dom Technika, nazwany „Zameczkiem”, która to nazwa się upowszechniła.
Przez wiele lat jego właścicielem była Rudzka Spółka Węglowa, a następnie Kompania Węglowa. Gdy kopalniom nakazano zajmować się przede wszystkim wydobyciem węgla, miasto rozpoczęło staranie – wcale nie łatwe – o przejecie tego zabytku. Gdy do tego doszło znaleziono dla pałacu nową rolę ośrodka kultury.
Obecnie pałac jest po dwuetapowym remoncie i modernizacji. Niestety, ograniczenia pandemiczne nie pozwalają mieszkańcom w pełni korzystać z jego możliwości i cieszyć się urodą jego wnętrz.
Pokazujemy na pocieszenie kilka zdjęć wnętrz jakie udało się nam zrobić tuż przed ograniczeniami w działalności obiektów kulturalnych.