O Zagłębiu Dąbrowskim oraz niepodległości

O Zagłębiu Dąbrowskim oraz niepodległości
Od lewej dyrektor Sztygarki Arkadiusz Rybak, dr hab. Zygmunt Woźniczka, prof. Dariusz Nawrot

13 września w Muzeum Miejskim „Sztygarka” (Dąbrowa Górnicza) odbyła się Zagłębiowska Konferencja Historyczna. Jej hasło brzmiało – „Zagłębie u progu odzyskania niepodległości w 1918 roku”. Głównym organizatorem konferencji były Stowarzyszenia „Pokolenia”.

Wstępne referaty do dyskusji wygłosili – dr hab. Zygmunt Woźniczka („Czerwone Zagłębie”), Arkadiusz Rybak, dyrektor muzeum „Sztygarka” („Działalność niepodległościowa Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej w Zagłębiu Dąbrowskim”), profesor Dariusz Nawrot („Legiony polskie w Zagłębiu Dąbrowskim”) oraz Zbigniew Jaskiernia („Działalność lewicowych organizacji młodzieżowych Zagłębia Dąbrowskiego w latach 1918 – 2018”).

Gości przywitał prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza, całość prowadził Maciej Gadaczek, szef Miejskiej Komisji Historycznej, a w części artystycznej wiązankę pieśni patriotycznych przedstawili Marta Gawryś i Rafał Kozieł.

Podstawowa konkluzja była taka, że podstawę kadrową legionów Józefa Piłsudskiego, dzięki którym wybiliśmy się na niepodległość, tworzyli szkoleni w Zagłębiu i pochodzący z tego regionu bojowcy PPS. W sumie ich ilość szacuje się obecnie aż na 2500. Fakt ten był przez wiele lat przemilczany i ukrywany, zwłaszcza w okresie po 1945 roku. Referenci zwracali uwagę na potrzebę utrwalenia pamięci o takich postaciach jak poseł na Sejm i przedwojenny prezydent Sosnowca Aleksy Bień oraz pierwszy prezydent Dąbrowy Górniczej po odzyskaniu niepodległości Adam Piwowar.

Takich ludzi było zresztą więcej, a elementy wiedzy na ten temat należy uwzględniać również w edukacji regionalnej.

ZEW

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika