MINĄŁ ROK 2019, III kwartał

LIPIEC 2019

Basen pełen wody i kąpiących

Czynny jest basen na Pszczelniku (Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji). To praktycznie jedyne otwarte kąpielisko w mieście. Nowości za bardzo nie widać, ale obiekt jest schludny i zadbany.

Ceny biletów pozostały bez zmian i wynosiły: dzieci do lat 7 wchodzą za darmo, dorośli płacą 7 złotych, posiadacze Siemianowickiej Karty Rodzinnej i Karty Seniora połowę tego, czyli 3,50 zł.

Kino letnie

Już od początku wakacji Willa Fitznera SCK zaprasza do swego kameralnego patio na kino letnie. Uwaga, ilość miejsc ograniczona, ale za to wstęp gratis.

Seanse odbywały się podczas całych wakacji, co tydzień nowy tytuł, wyświetlany dwukrotnie, we wtorek i czwartek.

Runął dom

Opustoszały od dłuższego czasu dom przy ulicy Jana Sobieskiego 37 dłużej już zaniedbania nie wytrzymał. Wystarczyło kilka rzęsistych deszczy, by zbutwiała więźba dachowa nasiąknięta woda stała się zbyt ciężka. Wraz z nią runął strop pomiędzy piętrem i parterem.

Wodny plac zabaw

26 lipca (piątek) w ogrodzie Miejskiego Domu Kultury im. H. Jordana władze Siemianowic otworzyły wodny plac zabaw dla dzieci. Jest kolorowo i wesoło, więc ta dostępna darmowo atrakcja cieszy się dużą popularnością. Podobnie jak otwarta niedawno na Rzęsie mini – tężnia.

SIERPIEŃ 2019

Pirat na rowerze

W ubiegły poniedziałek (5 sierpnia) ok. godziny 18.30 na pasach przez ul. Bytkowską został potrącony chłopczyk chcący przejść na druga stronę ulicy. Samochód jadący w kierunku przejazdu kolejowego zatrzymał się, natomiast rowerzysta omijając auto potrącił dziecko, a następnie oddalił się w kierunku Michałkowic.

Nieboszczyk w fontannie

W pewne sobotnie przedpołudnie zaroiło się od policji w pobliżu miejskiej fontanny przy Willi Fitznera. Przybyli tam oni po sygnale, iż w basenie tej fontanny leży prawdopodobnie martwy mężczyzna. Policjanci, którzy jako pierwsi przybyli na miejsce potwierdzili te przypuszczenia.

Przejechał Tour de Pologne

Kolejny, Tour de Pologne przejechał w niedzielę (4 sierpnia) roku przez nasze miasto, a tak naprawdę przemknął, ze względu na premię lotną, którą ulokowano w rejonie Rynku (wylot Jana Pawła II na Śląską) w Siemianowicach. Premię wygrał Francuz Charles Planet przed Pawłem Franczakiem (Polska), która to dwójka uciekała razem przez początkowe kilometry, wymieniając się miejscami na premiach.

Kajakami po Brynicy

Po raz czwarty odbył się, organizowany przez Wydział Ochrony Środowiska, kajakowy spływ po Brynicy. Ratusz zaprasił do wzięcia udziału w tym wydarzeniu dwukrotnie: w soboty 31 sierpnia i 14 września.

WRZESIEŃ 2019

Pamiętamy o 1 września

1 września 1939 roku – około czwartej rano. Nim jeszcze do akcji wkroczyły oddziały niemieckiego Wehrmachtu, granicę Polski w wielu punktach hitlerowskie grupy dywersyjne – Freikorps Ebbinghaus. Do jednej w z większych bitew z Freikorpsem doszło w dzielnicy Siemianowic Śl. w Michałkowicach przy kopalni Michał. W rocznicę tych wydarzeń w Siemianowicach Śląskich oddano hołd ofiarom wrześniowych walk.

Nieletni kierowca

Policjanci z drogówki dali sygnał do zatrzymania jadącej ulicą Oświęcimską osobówki. Jednak jej kierowca ominął patrol i z impetem pojechał w pobliską ulicę. Gdy zorientował się, że to ślepa ulica, porzucił samochód i uciekł pieszo. Stróże prawa przeszukali pojazd, w którym znaleźli umowę kupna-sprzedaży tego auta. Dzięki temu ustalili aktualnego właściciela, dotarli także do prywatnego monitoringu, który zarejestrował wizerunek sprawcy. Okazało się, że był nieletni.

SP 1 po remoncie

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika na Bytkowie zmieniła swój wygląd. Przeprowadzono wiele prac remontowych oraz termomodernizację budynku szkolnego, która miała na celu skuteczne obniżenie kosztów jego ogrzewania, poprawę komfortu cieplnego użytkowników jak również zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Zyskała na tym również estetyka szkoły.

Gody złote, diamentowe i żelazne

12 września, na uroczystej ceremonii w SCK Willa Fitznera, którą rozpoczął – a jakże – marsz weselny Mendelssohna, dziewięć par siemianowickich seniorów po 50-ciu, 60-ciu i 65-ciu latach, poczuło się znowu jak na ślubnym kobiercu.

W trakcie ceremonii małżonkowie złożyli sobie podziękowania za wspólnie spędzone lata, wypełnione wzajemną miłością i troską, po czym – przy dźwiękach nastrojowej muzyki – trzy pary, które obchodziły Złote Gody otrzymały „Medale Dwóch Róż” Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Z kolei pozostałe pary, które obchodziły Diamentowe i Żelazne Gody, zostały uhonorowane specjalnymi dyplomami.

Opr. Zew

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika