Kto i komu zapłacił? [ za wybory korespondencyjne ]

wybory prezydenckie 2020

W kryminałach jednym ze schematów prowadzenia śledztwa jest pójście tropem za pieniędzmi. Odpowiedzi na pytania – Kto skorzystał finansowo, kto je ukrył – prowadza do wykrycia złoczyńcy. Obecnie taka zabawa trwa na rządowych i sejmowych salonach i korytarzach. Oby skończyła się tak, jak nakazują kanony kryminałów: wykryciem sprawcy.

Ustalenia tego, ile kosztowała zabawa w wybory korespondencyjne, kto dostał zlecenie i w jakim trybie, kto i komu zapłacił i ile, podjął się poseł Maciej Kopiec, który zwrócił się z interpelacją do Ministra Aktywów Państwowych z interpelacją w sprawie kosztów przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej w dniu 10.05.2020 r.

Pisze w niej poseł Maciej Kopiec tak:

„Szanowny Panie Ministrze! W nocy z 6. na 7. maja doszło do ugody prezesów partii wchodzącej w skład rządzącej koalicji Zjednoczonej Prawicy. Porozumienie to doprowadzić ma do nieprzeprowadzenia wyborów 10 maja 2020 r. Na 3 dni przed planowanym Świętem Demokracji, obywatele i obywatelki nie mają jednak rzetelnej informacji na temat tego, czy wybory na najwyższy urząd w naszym kraju się odbędą. Mimo zagrożenia wiążącego się z przeprowadzeniem wyborów zlecono, przed podjęciem odpowiednich prawnych kroków przez Sejm, wydruk ponad 30 milionów pakietów wyborczych. W tym dodatkowe 3 miliony kopert z kartami, których cel pozostawał nam nieznany. W związku z rozpoczętymi działaniami mającymi na celu organizację wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej w dniu 10.05.2020 r., oraz jednoczesnym doprowadzeniu do niemożliwości ich przeprowadzenia w pierwotnym terminie bardzo prosimy o odpowiedź na poniższe pytania: 1. Jaki był koszt wydruku pakietów wyborczych do głosowania korespondencyjnego 10.05.2020 r.? 2. W jaki sposób zutylizowane zostaną pakiety wyborcze przygotowane na wybory 10.05.2020 r.? Czy pakiety wyborcze zostaną zutylizowane? 3. Jaki jest łączny koszt transportu, logistyki i zabezpieczenia pakietów do głosowania przygotowanych na wybory w dniu 10.05.2020 r.? 4. Ile będzie kosztowała utylizacja pakietów wyborczych przygotowanych na wybory 10.05.2020 r.? 5. W jakim trybie dokonano wyborów podmiotów wykonujących zlecenia związane z procesem organizacji wyborów w dniu 10.05.2020 r.? Proszę o wyszczególnienie rodzaju zleconych usług, kwot ofertowych oraz informacji, czy usługi zostały już opłacone? Z poważaniem, Maciej Kopiec Poseł Ziemi Śląskiej Posłanki i Posłowie KKP Lewica”.

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika