In memoriam – Siemianowice Śląskie – Liczberska, Szolc, Kochanek, Cierpioł i Madeja
„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”…
Wisława Szymborska
Co roku w dniu Wszystkich Świętych i następującym po nim Dniu Zadusznym odwiedzamy cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. Wspomnieć nasze wspólne z nimi chwile czy lata, podarować im swą łzę, modlitwę…
Na stronach slaskiesiemianowice.pl przypominamy tych siemianowiczan, którzy część swego życia poświęcili miastu i jego społeczności, a którzy odeszli w minionych 12 miesiącach.
Małgorzata Liczberska
29 listopada 2023 r. odeszła Małgorzata Liczberska, radna Rady Miasta Siemianowic Śląskich w latach 2006-2010. Była wiceprzewodniczącą Komisji Rewizyjnej, pracowała także w Komisji Społecznej, gdzie wykazywała się dużą aktywnością. Ci, którzy znali Panią Małgorzatę, wspominają Ją, jako osobę, która nie pozostawała obojętną na problemy innych.
Była Przewodniczącą NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Siemianowicach Śląskich, gdzie zapisała się, jako osoba niezwykle skromna, o wielkim, szlachetnym sercu oraz niewzruszonej woli działania.
Gerard Szolc
10 grudnia 2023 r. odszedł Gerard Szolc. Pan Gerard był wieloletnim członkiem Chóru Męskiego „Chopin” oraz Chóru Kameralnego „ Cantamus Sibi”. Śpiewał także w Zespole Pieśni i Tańca „Siemianowice”.
Był postacią znaną i lubianą przez mieszkańców naszego miasta. Popularność zyskał uczestnicząc w organizowanych na terenie Siemianowic Śląskich imprezach rozrywkowych, na których bawił i wzruszał słuchaczy swoim śpiewem.
Piotr Kochanek
11 grudnia 2023 r. po ciężkiej chorobie, odszedł Piotr Kochanek wieloletni rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich i społecznik zaangażowany w wiele akcji charytatywnych, działał m.in. w Fundacji Wolne Miejsce, która organizuje wigilie i śniadania wielkanocne dla samotnych. Mieszkańcom Siemianowic dał się też poznać w roli bardzo odmiennej od oficjalnej: w zespole muzycznym grał na gitarze basowej.
Był osobą o nieprzeciętnej inteligencji i nienagannym obyciu, a przy tym przyjazną i bezpośrednią. Niezmiennie czuliśmy od niego sympatię i wsparcie, których zresztą nikomu nie szczędził – wspominali go współpracownicy.
Lech Cierpioł
Lech Cierpioł, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Siemianowicach Śląskich, wykładowca zmarł 11 sierpnia 2024 r. Na czele siemianowickiej placówki stanął w 2000 roku i kierowal nią do ostatnich chwil.
Odznaczał się nie tylko ogromnym profesjonalizmem, co niewątpliwie miało wpływ na wysoką pozycję naszego Zakładu w kraju, ale był także postacią o wyjątkowej charyzmie. Był człowiekiem, który z jednej strony pozostając wysokiej klasy specjalistą, dźwigał bagaż zarządzania Zakładem, co czynił sprawnie, konsekwentnie budując wizję tej placówki – z drugiej był wielkim przyjacielem pacjentów.
On zawsze, w każdej sytuacji po prostu z nimi był. On nie potępiał, tylko rozumiał i pomagał. On przypominał im, kim tak naprawdę , w środku są – wrażliwymi, pięknymi ludźmi i tą wiarą dawał im siłę do walki z uzależnieniami.
Piotr Madeja
18 sierpnia 2024 r. zmarł Piotr Madeja, pierwszy prezydent Siemianowic Śląskich w samorządowej historii miasta.
Urodził się 9 czerwca 1946 roku w Bytomiu. Jako z wykształcenia inżynier elektryk pracował kolejno w ZPBE „Energopomiar” w Gliwicach (1965–1967), Zakładach Konstrukcyjno-Mechanizacyjnych PW tamże (1967–1974) i firmie „KOMAG” (1974–1980) oraz Głównym Biurze Studiów i Projektów Górniczych w Katowicach (1980–1990).
Stanowisko prezydenta Siemianowic Śląskich objął w 1990 roku i piastował je do roku 1994. Następnie od 1995 do 1999 pracował w Elektrowni Chorzów. W 1999 roku powrócił do pracy w siemianowickim Urzędzie Miasta i do roku 2015 zajmował stanowisko sekretarza miasta.
(opr. na podstawie inf. prasowych / fot. mat. prasowe)