II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki stawia na edukację psychologiczną
W ostatnim czasie możemy zaobserwować ogromną popularność psychologii jako dziedziny nauki i wiedzy. Obecność psychologów w mediach, psychologowie tłumaczący świat, pozytywna moda na korzystanie ze wsparcia psychoterapeutów, popularyzacja wiedzy o psychologii człowieka – to zjawiska występujące powszechnie.
Ma to swoje odzwierciedlenie w dużym zainteresowaniu młodych ludzi zgłębianiem wiedzy psychologicznej.
Uruchomienie przed kilku laty przez siemianowicką „Mateję” klas o profilu psychologicznym było strzałem w dziesiątkę.
Zainteresowanie, a nawet fascynacja psychologią zaczyna się już u młodzieży ze starszych klas szkoły podstawowej, co przekłada się na chęć nastolatków, by w liceum kierować swoje zainteresowania w stronę psychologii.
Oferta edukacyjna w postaci klas o profilu psychologicznym wyróżnia Liceum im. Jana Matejki na tle innych liceów w naszym mieście.
Dyrektorka Liceum Joanna Siwczyk jest zdania, że zainteresowanie młodzieży psychologią, a co za tym idzie, wyborem klasy o profilu okołopsychologicznym, wiąże się z niesłabnącą popularnością psychologii oraz modą na tę dziedzinę wiedzy.
„W ocenie młodych ludzi, psychologia to nauka stuprocentowo życiowa. To, co omawia się podczas zajęć, można szybko skojarzyć z sytuacjami z życia, literatury czy filmu. Nie tylko ułatwia to naukę, ale i pomaga spojrzeć uczniom na siebie i świat z innej perspektywy. To także rozwój umiejętności i kompetencji niezbędnych we współczesnym życiu. Ponadto miejsc, gdzie może pracować psycholog, jest mnóstwo”
– przekonuje Joanna Siwczyk.
Obserwuje się ogromną popularność studiów psychologicznych w naszym kraju. W województwie śląskim kilka szkół wyższych prowadzi kształcenie na kierunku psychologia. Są to studia cieszące się ogromnym zainteresowaniem absolwentów szkół średnich.
Jedną z uczelni, która w swej ofercie ma takie studia jest Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach (dawna Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa). Psychologię studiować tam można w trybie stacjonarnym, jak i w niestacjonarnym.
„Zakończyliśmy rekrutację na nowy rok akademicki i możemy potwierdzić, że kierunek psychologia cieszył się na naszej uczelni największym zainteresowaniem kandydatów. Najwięcej studentek i studentów przyjęliśmy właśnie na psychologię. Trzeba było uruchomić dodatkowe grupy”
– mówi Natalia Nowak- Trojnar kierowniczka Akademickiego Centrum Rekrutacji i Rozwoju kariery w Akademii Górnośląskiej.
W Matei mają świadomość, że dla nas wszystkich, nie tylko jako szeroko pojmowanego społeczeństwa, ale i społeczności lokalnej perspektywa licznej wykwalifikowanej kadry praktykujących w zawodzie psychologów daje pewien rodzaj poczucia bezpieczeństwa. W obliczu wielorakich kryzysów zewnętrznych, które mają realne przełożenie na gorszą kondycję psychiczną ludzi, problemy ze zdrowiem psychicznym, plagę depresji i zaburzeń emocjonalnych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, dobrze wiedzieć, że znajdą się fachowcy, którzy udzielą wsparcia i pomocy.
Realna staje się dzisiejsza nadzieja, że Siemianowice już niebawem słynąć będą z dużej liczby profesjonalnych psychologów, których wiedza i umiejętności spożytkowane są na potrzeby mieszkańców miasta.
(Artykuł promocyjny)