Epidemia koronawirusa: Zasady bezpieczeństwa na dłużej [Siemianowice – Lista]
Po Wielkopiątkowej demonstracji pogardy dla prawa przez Naczelnika – bez żadnego trybu – Kaczyńskiego z płażącą się przed nim kamarylą rządowo-towarzyską, zasadne jest pytanie – czy prawo obowiązuje wszystkich?
Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty.
Oprócz tego przedłużono obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas Świąt Wielkanocnych.
Egzaminy najwcześniej w czerwcu
Matury i egzamin kończący szkołę podstawową zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Jednak o konkretnych terminach będziemy informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.
Ponadto wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.
Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe od 16 kwietnia
Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzany jest obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.
Przedłużone są również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa.
Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:
- ograniczenia w przemieszczaniu się;
- zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
- ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
- ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
- zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
- zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
- zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
- zamknięcie restauracji;
- ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
- ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).
Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:
- zamknięcie szkół i uczelni;
- przedszkoli i żłobków;
- zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
- zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.
Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:
- zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę — pełny wykaz wyłączeń znajduje się tutaj);
- obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.
Do odwołania obowiązują:
- ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.
Komentarz – W kilku przypadkach wciąż są te same wątpliwości; dlaczego osoby przekraczające granice do Polski podawani są kwarantannie a nie testowi? Podczas kwarantanny – 14 dni! – mogą zakazić większą ilość osób. Podczas odosobnień (w zakładach opieki zdrowotnej czy podobnych) jedynie na czas wyniku, pozostają bezczynni tylko przez 2-3 dni i mogą wrócić do pracy, lub jeśli są zakażeni trafić do szpitala. Pozostałe osoby, z którymi przebywałyby na kwarantannie są bezpieczne.
Inna wątpliwość dotyczy przebywania w parkach itp. Specjalista wirusolog, prof. Simon z Wrocławia też się dziwi zakazowi spacerowania po lesie. Rozumiemy, że chodzi o powstrzymanie ludzi w domach, poza którymi nic im nie wolno. Ale jednak stanu wyjątkowego nie ogłoszono. Jeśli nie ma ku temu podstaw, dlaczego pozbawia się nas praw? No i czym się różni plac zabaw od placu targowego pod kątem bezpieczeństwa epidemicznego?
Dlaczego nie wprowadzano możliwości zamawiania i odbierania książek bezkontaktowo? Pizzę zamówić można, książki nie?
Zakazuje się jakichkolwiek czynności – biegi, jazda na rowerze – mających zbawienny wpływ na wydolność oddechową, czyli poprawiających kondycję płuc, atakowanych w pierwszej kolejności przez koronawirusa.
Takie niezrozumiałe, a może tylko źle wytłumaczone, decyzje budzą wątpliwość do wielu innych nakazów i zakazów, szczególnie, gdy okazuje się, że przestrzeganie owych zakazów i nakazów nie jest wymagane od wszystkich.
Foto główne – Do sklepu może wchodzić określona ilość osób, podobnie do pojazdów komunikacji publicznej. Czy takich samych rygorów nie można wprowadzić gdzie indziej?
Zobacz także:
Historia naszych tekstów o koronawirusie
(od 11 lutego 2020, na dole)
Korona wirus. Czy dobrze z nim walczymy?
Siemianowice – Lista]”>
Epidemia koronawirusa: Zasady bezpieczeństwa na dłużej [Siemianowice – Lista]
Rząd uchroni od wirusa i zagłodzi [Siemianowice]
Siemianowice. Koronawirus zamyka miejsca pracy
Koronawirus w Siemianowicach, dlaczego wiemy tak mało?
Koronawirus. Życie w Siemianowicach (i nie tylko) na zakazach
Koronawirus. W Siemianowicach bez zmian
Czy Siemianowice obronią się przed koronawirusem?
Koronawirus zbliża się do Siemianowic ? (11 lutego 2020)
Obrazek poniżej – zakazy z humorem.