Dzień Psa Ratowniczego w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej
Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego został ustanowiony w 2008 roku przez Międzynarodową Organizację Psów Ratowniczych (IRO) i przypada w ostatnią niedzielę kwietnia.
W polskich służbach pracuje prawie dwa tysiące psów, z czego około stu czworonogów z ważnymi uprawnieniami to ratownicy w straży pożarnej, widać więc, że dominują psy służące w policji. Do tej pory w armii służyło około 200 psów – wykrywają materiały wybuchowe i broń w grupach saperskich, narkotyki z Żandarmerią Wojskową, wojska specjalne korzystają z pomocy psów „komandosów” w akcjach odbijania zakładników pełnią też patrole strzegąc baz wojskowych, a od dwóch lat pracują także dla Służby Kontrwywiadu Jednak od tego roku także w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej zameldował się pies ratowniczy.
Jeszcze pod koniec minionego roku podpisano umowę z pierwszym przewodnikiem psa i jednocześnie żołnierzem OT, dzięki której certyfikowany pies ratowniczy rozpoczyna służbę w 13 ŚBOT. Po podpisaniu umowy Wojsko przejmuje finansowanie czworonoga począwszy od wyżywienia poprzez szkolenia i wyposażenie po pełną opiekę weterynaryjną. Właścicielem psa jednak dalej pozostaje przewodnik i to z nim mieszka pies na co dzień i się szkoli.
Jak podkreśla płk Tomasz Białas, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, to duży krok w drodze do budowania nowej zdolności jaką jest Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza K9 WOT.
– Mimo, że teraz nasze główne zadania skupiają się na wspieraniu służb w walce z koronawirusem nie przerywamy pracy nad naszym pilotażowym programem tworzenia Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K9. Od niespełna roku trwają szkolenia nawigatorów i planistów a teraz do tej grupy zaczynają dołączać przewodnicy z psami poszukiwawczo – ratowniczymi. Nasz zespół już jest gotowy do udziału w akcjach poszukiwawczych a dzięki psom będzie mógł pomagać jeszcze efektywniej. – podkreślił płk Białas.
Przewodnicy z województwa śląskiego, którzy chcą dołączyć do Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K-9 WOT mogą się zgłaszać e-mailem na adres 13sbot.rzecznik@ron.mil.pl, pod tym adresem otrzymają także odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.
Foto – Ares – tak się wabi pierwszy czworonożny członek grupy ratowniczej 13 ŚBOT – bardzo lubi ćwiczenia w terenie