Dynamika przestępczości w naszym mieście spadła – Kryminalne życie Siemianowic Śląskich 2024

Siemianowicka komenda Policja przedstawiła statystyczne opracowanie działalności policjantów w naszym mieście w minionym roku. Publikujemy kolejną część tego opracowania związaną z mniej znaną – ciemną – stroną miasta.
Zagrożenie przestępczością kryminalną na terenie miasta Siemianowice Śląskie.
W 2024 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich wszczęto 1194 postępowania przygotowawcze (o 9 mniej niż w 2023 roku), w których stwierdzono 3647 przestępstw (w 2023 roku – 1224). Dynamika przestępczości wyniosła ogółem 99,25 %, przy wykrywalności sprawców przestępstw na poziomie 87,5 %.
W prowadzonych w Komendzie Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich postępowaniach przygotowawczych ustalono 425 sprawców przestępstw. We wskazanej liczbie ustalonych sprawców znalazło się 14 nieletnich sprawców czynów karalnych. Analizując powyższe można stwierdzić, że dynamika przestępczości w naszym mieście nieznacznie spadła, co jest bardzo dobrym trendem. Biorąc pod uwagę dynamikę przestępczości można mówić o kontynuowaniu pozytywnej tendencji w zakresie zwalczania przestępczości. Szczegółowe dane w zakresie rozkładu wszczętych w Komendzie Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich postępowaniach przygotowawczych prezentuje poniższe zestawienie:
Wyraźnie widać tendencję spadkową w ilości postępowań wszczętych zarówno w kategorii ogólnej kryminalnej, jak również w kategorii siedmiu najbardziej uciążliwych społecznie przestępstw.
Spadek postępowań wszczętych odnotowano praktycznie w każdej kategorii, co pozwala stwierdzić, że miasto Siemianowice Śląskie staje się coraz bezpieczniejsze.
W kategoriach przestępstw przeciwko mieniu, zatem grupy przestępstw najbardziej uciążliwych dla mieszkańców, nastąpił spadek w ilości zdarzeń, szczególnie w kategorii kradzieży, gdzie dynamika tego rodzaju zdarzeń ukształtowała się na poziomie 95,33%, a wykrywalność wyniosła 40,16%. Spadek odnotowano również w kategorii zniszczenia mienia, gdzie dynamika postępowań wszczętych na terenie miasta wyniosłą w roku ubiegłym 73,24 %.
Na szczególną uwagę zasługują efekty naszej pracy w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej. W roku 2024 z rynku zdjęto 14 807 gram różnego rodzaju środków narkotycznych.
W kategoriach przestępstw gospodarczych nastąpił wzrost czynów stwierdzonych tj. 2901, przy wysokim wykryciu na poziomie 93,39 %. w 2024 r. nastąpił spadek przestępczości przeciwko życiu i zdrowiu, gdzie odnotowano 5 postępowań wszczętych z art. 280 i 281 ( tj. o 5 mniej niż w 2023 r.), w zakresie bójek i pobić – 2 postępowania wszczęte (tj. o 6 mniej niż w 2023 r.) oraz 35 uszkodzeń ciała ( tj. o 3 mniej niż w 2023 r.).
Zagrożenie przestępczością gospodarczą na terenie miasta Siemianowice Śląskie.
W 2024 roku w Wydziale do walki z Przestępczością Gospodarczą wszczęto 339
postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa gospodarcze, tj. o 67 więcej niż w roku poprzednim, osiągając tym samym dynamikę wszczęć na poziomie 124,6 %.
W prowadzonych postępowaniach stwierdzono 2901 czynów. Wykrywalność ogólna sprawców przestępstw gospodarczych wyniosła 93,4 % i była większa niż w poprzednim roku.
Działania policjantów Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich w 2024 roku były również ukierunkowane na bardzo istotny element życia mieszkańców naszego miasta, tj. szeroko pojętą ochronę środowiska. W przedmiotowym zakresie wszczęto 16 postępowań, tj. o 1 więcej niż w 2023 roku.
Do głównych kategorii spraw w jakich prowadzone były postępowania przygotowawcze należy zaliczyć:
– oszustwa internetowe (znaczny wzrost);
– oszustwa w obrocie gospodarczym;
– przestępstwa korupcyjne;
– wyłudzenia kredytów bankowych;
– naruszenie własności przemysłowej i intelektualnej;
– przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów;
– naruszanie przepisów z zakresu prawa podatkowego.
Przedstawione dane statystyczne wskazują na utrzymanie pozytywnego trendu w zakresie aktywności i efektywności pracy policjantów Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą.
Osiągnięcie dobrych wskaźników w przedmiotowej dziedzinie jest o tyle trudne, że specyfika postępowań w sprawach gospodarczych polega na tym, iż jednym postępowaniem przygotowawczym obejmuje się wiele czynów (czasami nawet kilkadziesiąt) i postępowania te wymagają przeprowadzenia wielu skomplikowanych, długotrwałych ekspertyz prowadzonych przez biegłych sądowych. W efekcie postępowania te, z przyczyn obiektywnych, nie mogą być zakończone w okresie roku statystycznego, tak więc efekt osiągany w danym roku jest w istocie efektem żmudnej pracy realizowanej niejednokrotnie przez kilka lat i często nie odzwierciedla rzeczywistego wkładu pracy policjantów.
(KMP)