Do jednego wypożyczenia roweru Siemianowice dokładają 30 zł!

Siemianowicki rower miejski czyli miasto dopłaca 30 zł do każdego roweru

Biznes się kręci, czyli rower miejski Siemianowice ! 

Nieco później niż planowano otwarto sezon na rowery miejskie. Od minionej środy (6 maja) możemy już 1 ze 120 rowerów wypożyczyć w 12 stacjach zlokalizowanych na terenie miasta.

Do dyspozycji oddano 120 rowerów, z czego 105 rowerów standard, 3 tandemy, 2 rowery zakupowe typu cargo i 10 rowerów dziecięcych.

Siemianowickie rowery miejskie stanowić będą część spójnej sieci obsługiwanej przez tego samego operatora w Katowicach, Sosnowcu, Tychach i Chorzowie. W praktyce oznacza to, że wypożyczony w Siemianowicach rower będzie można zaparkować w stacjach zlokalizowanych w wymienionych miastach bez dodatkowych opłat.

Analogicznie, gdy wypożyczymy rower w sąsiednim mieście, możemy oddać i zaparkować na stacji zlokalizowanej w Siemianowicach Śląskich. Ale to w przyszłości, gdy inne miasta uruchomią swoje rowery miejskie, na razie możliwa jest jazda tylko do Katowic i Sosnowca (lub odwrotnie), bo tylko tam, poza naszym miastem rowery zostały uruchomione.

Jakie koszty ?

Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia roweru jest bezpłatne, potem płacimy 1 zł do końca pierwszej godzimy, 2 zł za drugą, 3 zł za trzecią i 4 zł za czwartą i kolejną godzinę korzystania. Tyle płacą rowerzyści, bo miasto do każdego wypożyczenia dopłaca 30 zł. Wystarczy podzielić kwotę 695 778,00 złotych jaka miasto wydało w tym roku na uruchomienie systemu miejskich rowerów przez 23 700 wypożyczeń jakich dokonano w ubiegłym roku. Z tej sutej dopłaty skorzystało 5 600 osób, czyli na jednego miłośnika miejskich rowerów wychodzi 124 zł.

Jakie będą dane za rok bieżący i czy ilość wypożyczeń zmniejszy jednostkową dopłatę dowiemy się pod koniec tego roku. Na razie możemy podzielić się danymi za rok miniony zestawionymi przez firmę Nextbike Poland, operatora sieci wypożyczalni Siemianowickiego Roweru Miejskiego.

Wynika z nich, że najliczniejszą grupę – 33 proc. wszystkich zarejestrowanych – stanowią użytkownicy w wieku 30 – 39 lat. Równie aktywni są siemianowiczanie w wieku 18 – 25 lat, jest ich 22 procent. Najczęściej wypożyczano rowery na stacjach Centrum I, Centrum II oraz Michałkowice.

Średni czas pojedynczego wypożyczenia w sezonie wynosił 29 minut i 43 sekundy. Najwięcej wypożyczeń odbywa się w godzinach 17.00-18.00 i 19.00-20.00.

Siemianowickie stacje rowerowe znajdują się w następujących miejscach Siemianowic: Grunwaldzka, Plac Alfreda, Centrum II, Park Pszczelnik, Osiedle Młodych, Bangów – Osiedle, Bańgów – Krupanka, Centrum I, Tuwim, Jagiełły, Michałkowice – Wyzwolenia, Michałkowice – Plac 11 listopada.

Wszystkie niezbędne informacje wraz instrukcjami i cennikiem znajdują się na specjalnie utworzonym serwisie internetowym pod adresem: https://siemianowickirowermiejski.pl/

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika