Cofnięty licznik, niesprawny tachograf

Cofnięty licznik, niesprawny tachograf

Zmiana wskazania drogomierza, czyli popularne cofnięcie licznika, znalazło się pod lupą stróżów prawa. Teraz, poza kontrolą stanu trzeźwości kierowcy i stanu technicznego jego samochodu, sprawdzany jest również stan licznika. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. W związku z nimi, kierowca będzie musiał umożliwić policjantom i innym służbom mundurowym sprawdzenie stanu licznika swojego pojazdu. Po odczytaniu danych zostaną one przeniesione do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zwanej popularnie CEPiK-iem.

W minioną środę (4 marca) siemianowiccy stróże prawa zatrzymali do kontroli dwóch kierowców, w pojazdach których ujawniono nieprawidłowości w licznikach. Kobieta, która jechała citroenem miała cofnięty licznik o blisko 30 tysięcy km. Sprawą teraz zajmą śledczy. Na miejscu kontroli zostały wykonane czynności procesowe.

Następny pojazd, który trafili policjanci z Inspekcją Transportu Drogowego to ciężarówka kontrolowana w związku z działaniami „Odpady”. Okazało się, że ktoś ingerował w tachograf, co powodowało zakłócenia w jego poprawnym działaniu poprzez nierejestrowanie czasu pracy kierowcy. Dodatkowo drogomierz nie rejestrował przebytych kilometrów i nie pokazywał prędkości jazdy.

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika