Co po Hucie Jedność?

Co po Hucie Jedność?

Niemal równo rok temu właścicielem terenu po byłej Hucie Jedność została firma ECDPP, filia międzynarodowej organizacji o charakterze konsultingowym. Przypomnijmy, że siemianowicka huta nosząca kiedyś nazwę Laurahutte powstała w roku 1836. Zatrudniała niegdyś 4 tysiące pracowników a do jej likwidacji doszło w roku 2003.

Tak naprawdę to dzięki jej istnieniu powstało przemysłowe miasto, w którym huta zajmowała blisko 20 ha. Obecnie to teren niemal w centrum miasta.

Firma ECDD przekonywała, że ma ambitne plany wobec tego miejsca. – Przede wszystkim chcemy zagospodarować 17 hektarów jako teren użyteczny publicznie. W planach mamy postawienie centrum handlowego, dyskontów spożywczych oraz osiedla mieszkaniowego, którego budowa rozpocznie się w 2018 roku –informowała w połowie 2017 roku Sandra Wacławczyk, dyrektor ds. inwestycji i nieruchomości z firmy ECDPP.

Nowy właściciel postanowił upamiętnić ten mający tradycje teren inwestycyjny, przekazując miastu 3 tys. cegieł z rozbiórki. Ma z nich zostać odtworzony fragment muru otaczającego hutę, na którym pojawi się tablica z najważniejszymi informacjami o byłej Hucie Jedność.

Obecnie nie wiadomo jednak co z inwestycja będzie. W połowie grudnia nie było jednak planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, urząd Miasta tłumaczy to brakiem wiedzy o stanie gruntu, który może być skażony.

Ta bariera istniała jednak już wcześniej.

Obecna firma odkupiła teren od poprzedniej, gdyż tamta nie była w stanie uzyskać zezwoleń na budowę mieszkaniową na tym terenie. Istniejąca opinia Sanepidu na temat tego terenu jest negatywna dla budownictwa mieszkaniowego na tym terenie i nakazuje jego rekultywację.

Jeśli po jej wykonaniu opinie będą pozytywne – a mają one wpływ na zgodę dla budownictwa mieszkaniowego – to plan uchwalony może najszybciej w połowie tego roku.

ZEW

Obecny wygląd terenu po Hucie Jedność sprawia ponure wrażenie.

Obecny wygląd terenu po Hucie Jedność sprawia ponure wrażenie.

 

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika