40 lat temu…. w Siemianowicach

solidarność siemianowice

40. rocznicę porozumień sierpniowych z 1980 roku obchodzono głównie w Gdańsku, chociaż liczą się i te ze Szczecina, i te z Jastrzębia Zdroju. Jednak nie tylko w tych ośrodkach trwały wtedy strajki.

Przypomnijmy siemianowicki epizod z tamtych czasów. Gdy Lech Wałęsa ogłosił, że powstaną wolne, niezależne i samorządne związki zawodowe masowo w zakładach pracy podejmowano strajki – władza robiła co, mogła by rozwój takich związków powstrzymać – w obronie praw pracowniczych.

We wrześniu 1980 roku w Fabudzie (Siemianowice Śl.) wybucha strajk. Zakładowa Komisja Założycielska „Solidarności” zostaje zarejestrowana przez Janusza Świecę, jej przedstawiciela w gdańskiej centrali „Solidarności” jako Międzyzakładowy Komitet Założycielski. Był to piąty (po Jastrzębskim, Katowickim, Bytomskim i Tyskim) i najmniejszy ośrodek założycielski NSZZ Solidarność w województwie katowickim.

Jej przewodniczącym został Zbigniew Suchłobowicz. Wskutek zarejestrowania Zakładowej Komisji Założycielskiej jako Komitetu Międzyzakładowego stała się ona organizatorem związkowych struktur w kopalni Siemianowice, hucie Jedność, Fabryce Śrub i Nitów czy Wojskowych Zakładach Mechanicznych. W 1981 roku MKZ Siemianowice wszedł w skład MKZ kierowanego przez Andrzeja Rozpłochowskiego (MKZ Katowice).

Korzystano z książki „Droga do Niepodległości. Solidarność 1980-2005” Oficyny Wydawniczej Volumen oraz Encyklopedii Solidarności (http://www.encysol.pl)

Reprodukcje Biuletynów Solidarności ze zbiorów Zbigniewa Suchłobowicza

Czytaj nas, co wtorek. Powiadamiać Cię e-mailem ?
Powrót do strony głównej, czyli najnowszego wydania naszego Tygodnika